Asterakia
Για να μπορέσετε να διαβάσετε και να απαντήσετε στα θέματα του forum Αστεράκια θα πρέπει να συνδεθείτε.

Αν δεν διαθέτετε λογαριασμό σας παρακαλώ να πατήσετε στο κουμπί της εγγραφής.

Η εγγραφή είναι δωρεάν και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα θα είστε μέλος στην πιο τρελή παρέα μαμάδων.

Σας περιμένουμε!

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Asterakia
Για να μπορέσετε να διαβάσετε και να απαντήσετε στα θέματα του forum Αστεράκια θα πρέπει να συνδεθείτε.

Αν δεν διαθέτετε λογαριασμό σας παρακαλώ να πατήσετε στο κουμπί της εγγραφής.

Η εγγραφή είναι δωρεάν και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα θα είστε μέλος στην πιο τρελή παρέα μαμάδων.

Σας περιμένουμε!
Asterakia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Για τους γονείς και τα Αστεράκια τους


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Τα καθημερινά νέα μας

+15
PARIS37
Τζοτζομαμά
PINIW
Xara
Αλεξάνδρα
eugenia
biskotaki
Ina
ANTZY
μαρια
xristinaki
tinkerbell
ΚΑΤΙΑ
bebinos
Mamma El
19 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 33 ... 37  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 29 από 37]

701Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Τρι Ιουν 15, 2010 2:03 pm

Kalli


Admin
Admin

Και σε ανώτερα η Νεφέλη μας!! Και του χρόνου!! Να ευχαριστηθούν βουτιές, θάλασσα, παιχνίδι και ζουζούνεμα τώρ το Καλοκαίρι!

Σας είπα ότι έχω σκάσει;; Ζεσταίνομαι;; κλιματιστικά και σήμερα!!

http://myownkallisblog.blogspot.com

702Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Τρι Ιουν 15, 2010 2:19 pm

Mamma El


Admin
Admin

Ευχαριστώ κουκλα μου!!! little hug

Μη μιλάς με κλιματιστικά γιατί εμείς τη βγάζουμε με βεντάλιες. innocent

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

703Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Τρι Ιουν 15, 2010 2:45 pm

Kalli


Admin
Admin

Και στην δουλειά βεντάλιες; ; Εκεί κλιματιστικό δεν έχεται;;

http://myownkallisblog.blogspot.com

704Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Τρι Ιουν 15, 2010 2:47 pm

Mamma El


Admin
Admin

Kalli έγραψε:Και στην δουλειά βεντάλιες; ; Εκεί κλιματιστικό δεν έχεται;;

Όχι στη δουλειά ευτυχώς έχουμε. Αλλά εμένα με καίει το βράδυ στο θέμα του ύπνου!!!

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

705Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Τρι Ιουν 15, 2010 2:51 pm

Kalli


Admin
Admin

Υπομονή!! Πλησιάζουν οι ημέρες!!

http://myownkallisblog.blogspot.com

706Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Τρι Ιουν 15, 2010 4:35 pm

μαρια


Star Members
Star Members

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Τι κάνετε? Χαθήκαμε λιγάκι. Δεν πρόλαβα να διαβάσω όλα τα νέα σας ελπίζω να είστε όλες καλά και τα ζουζούνια σας επίσης! Μου λείψατε Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 62140 Η Έλλη μου κοιμάτε και βρήκα την ευκαιρία να μπω.

707Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Τρι Ιουν 15, 2010 9:56 pm

tinkerbell


Admin
Admin

Α, ρε Μαράκι πολύ μου έλειψες!!! Με την πρώτη ευκαιρία θα σε πάρω τηλεφωνάκι να τα πούμε!!! Άντε να΄ρθειτε και καμία βολτίτσα να σας δούμε, να παίξουν και οι μικρές!!! Να τις βουτήξουμε κιόλας, ο μπαμπάς μας πήρε πισίνα με τσουλήθρα και ντους φώκια γι΄αυτόν και την κόρη του, μια οβαλ τεράστια, 2,5 μέτρα έπι 1.75 και μου έκλεισαν το μπαλκόν (μαζι με ένα σπιτάκι που είναι για να παίζει με την άμμο με κουβαδάκια), κάθε απογευμα τη γεμίζουν και βουτιούνται!!! Εγώ πάλι της πήρα ένα τεράστιο φουσκωτό κάστρο και έκλεισα το σαλόνι και για να με ξεπεράσει, της πήρε ένα μηχανάκι της peg perego γιατί είδε ένα παιδάκι στο πάρκο και ζήλεψε, με αποτέλεσμα να μη θέλει τώρα ούτε το αυτοκινητάκι της peg perego, ούτε το ποδήλατο που τη σπρώχνουμε, ούτε αυτό με τις βοηθητικές ρόδες που ακόμα δεν ξέρει να το οδηγάει αλλά αφού το ζήτησε το παιδί, της το πήρε. Εδώ της πήρε πατίνι καλέ, που η Ευγενία ούτε να τρέξει δε μπορεί, δε θέλει μάλλον η τεμπέλα, περπατάει γρήγορα, πατίνι θα κάνει; Με έχει φρικάρει... αφού το έχει καταλάβει και τις προάλες βλέπει ένα αεροπλάνο η Ευγενία να απογειώνεται γιατί απο το μπαλκόνι μας φαίνεται το αεροδρόμιο και τα αεροπλάνα να περνάνε πάνω απο το Θερμαϊκό κι εμείς της λέμε πως πήγαμε με ένα τέτοιο πέρυσι στην Κω, και φωνάζει η Ευγενία "αεροπλάνο, αεροπλάνο"... και της λέει κι ο μπαμπάς της "αεροπλάνο θες παιδί μου; Να σου πάρω ένα;" και εγώ απαντάω "πράγματι μόνο αεροπλάνο δεν έχει το παιδί" και μου λέει "το ήξερα ότι θα το πεις αυτό!!!"
Κορίτσια δε χωράμε απο τα παιχνίδια πια, δε μπορω να συμαζέψω τον παιδότοπο, παντού νάρκες, παιχνιδάκια, παιχνιδούδια και παιχνιδάρες... κουζίνες, πιάνα, γραφεία, καρέκλες, πλυντήρια, σιδερώστρες, σκούπες, νινάκια, τα κρεββατάκια τους, τα καροτσάκια τους, βιβλία, παραμύθια... να φορτώσουμε να φύγουμε!!! Τα μαγαζιά λιγότερα έχουνε!!! Και κάθε φορά που λέω κάτι, πάει και της παίρνει κι άλλο ένα!!! Τωρα ζητάει τσουλήθρα πιο πολύ αλλά και σπιτάκι θέλει και τραμπάλα, ξέρετε αυτά της little tikes αλλά ευτυχώς δεν έχουμε πία που να τα βάλουμε. Πάλι καλά να λέω που μαζέψαμε τη σκηνή με τα 200 μπαλάκια, κάθε φορά που ερχόταν η γυναίκα να καθαρίσει, απηυδούσε με τα μπαλάκια, τώρα έχουμε δύο κούνιες μες στο σαλόνι... πάρκο, πάρκο!!!

https://asterakia.forumotion.net

708Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Τετ Ιουν 16, 2010 5:37 am

giotanik33


Star Members
Star Members

shocked shocked shocked shocked shocked Παιδότοπο το έχετε κάνει το σπίτι??? Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 826700 Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 826700 Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 826700 Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 826700 Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 826700

709Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Τετ Ιουν 16, 2010 9:24 am

Mamma El


Admin
Admin

Μην επαναπαύεσαι!!! Θα έχετε και του μικρού μετά.
Μήπως να πάρετε ένα σπίτι μόνο για τα παιχνίδια; laughing laughing laughing

Μαράκι μας έλειψες. Πολλά φιλιά στην Έλλη.
Εσύ πως πας; kisses

Σήμερα άφησα τη Νεφέλη να κοιμηθεί. Κουράστηκε το μανάρι μου όλο το χειμώνα μια σχολείο, μαθήματα και αγγλικά.
Ας ξεκουραστεί τώρα.

Η μικρή όμως συνεχίζει ακάθεκτη. Αλλά εκείνη ούτως ή άλλως ξυπνάει πουρνό-πουρνό!!! innocent Την πήγα στον παιδικό σταθμό και μετά πήρα τον κατήφορο, μέσα στη ζέστη-τι ήταν αυτό το πρωινό;, και πήγα τα χαρτία στον άλλο παιδικό που θα πηγαίνουμε από Σεπτέμβρη.
Βρήκα και δύο φίλες απ' έξω και με την κόρη της μίας θα είναι μαζί του χρόνου.
Ο χώρος είναι απίστευτα μεγάλος. Οι αίθουσες τεράστιες και οι δασκάλες τόσο χαμογελαστές και ζεστές.
Ευτυχώς ήταν και η διευθύντρια εκεί, της έδωσα τα χαρτιά και κανονίσαμε να μιλήσουμε στο τηλέφωνο από 1η Σεπτεμβρίου για το πότε θα ξεκινήσει. Υπάρχει μια περίπτωση να πάει και την ίδια μέρα. Της είπα ότι έχω και μια μεγαλύτερη σε ηλικία κόρη και δεν θα ήθελα να ξεκινήσουν μαζί αλλά αυτό μου το απέκλεισε από την αρχή καθώς τραβάει πολύ μέχρι τις 13 που ανοίγουν τα σχολεία!!
Μου φαίνεται πως εκτός από την τύχη να βρούμε σπίτι την πιο κατάλληλη στιγμή ήταν επίσης μεγάλη τύχη να αλλάξει παιδικό η μικρούλα μας. Θα έχουμε καλές αναμνήσεις από το προνήπιο γιατί φέτος ψιλοκαήκαμε λίγο από θέμα νηπιαγωγών innocent

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

710Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Τετ Ιουν 16, 2010 12:31 pm

Xara

Xara
Star Members
Star Members

Και εμεις το δωματιο του μικρου είναι γεμάτο παιχνίδια αλλα δεν παιζει μ' αυτα αλλα με οτιδηποτε αλλο τρελενεται για τα ντουλαπια της κουζινα να τα βγαζει όλα έξω και μετα φευγει . Και η κουζίνα είναι απλησιαστηδεν ξερεις που να πατήσεις και γενικα ντουλαπες και συρταρια για να βγαζει πραγματα.


Τωρα με την ζεστη τα πραγματα είναι ψιλο χαλια ο μικρος εχει μια ψιλο γκρινια δεν μπορω να τον βγαλω εξω να ηρεμησει και γενικα έχει μια υπερενταση. Δεν κοιμαται εύκολα και υπαρχουν στιγμες που δεν μπορω να τον συνεφερω απο την γκρινια.

711Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Τετ Ιουν 16, 2010 12:56 pm

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Υπομονή Χαρούλα μου.
Καύσωνας είναι και θα περάσει.
Προσπάθησε να βγαίνετε ή πολύ νωρίς το πρωί ή αργά το απόγευμα.

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

712Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Τετ Ιουν 16, 2010 4:28 pm

Xara

Xara
Star Members
Star Members

θέλω να βγω αργά το απογευμα να ξελαλήσει ο μικρός , μετά τις 8 που πέφτει ο ήλιος να πάω ως την μαμά μου αλλα δεν μ΄αφηνει ο άλλος και που θα πας κάνει ζεστη κάνε υπομονή και τα σχετικά .

Εν τω μεταξύ το σπίτι της μαμάς μου έχει αυλή και ο μικρός μπορει να παιξει ανετα έχει σκια ενω στο μπαλκονι μας δεν μπορω να τον βγάλω κανει πολύ ζέστη και έχι ήλιο.

Και τώρα κάνω υπομονη ειδικός και γενικός.

713Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Τετ Ιουν 16, 2010 4:33 pm

eugenia

eugenia
Star Members
Star Members

Κρατα γερα Χαρα..... υπομονη..οπως πολυ καλα ειπες... γενικως και ειδικως..

714Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Τετ Ιουν 16, 2010 7:22 pm

Kalli

Kalli
Admin
Admin

Κράτα γερά με ...τσαμπουκά Χαρά!

http://myownkallisblog.blogspot.com

715Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Τετ Ιουν 16, 2010 9:17 pm

vasso24

vasso24
Star Members
Star Members

κατάλαβα...κ εσείς με τους "άλλους" τα έχετε για το θέμα της βόλτας...

Εμείς τον μικρό τον κάνουμε το μπάνιο του κατά τις 8:30 και μετά πέφτει για ύπνο οπότε δεν μπορώ να τον βγάλω εκείνη την ώρα...Σαβ/κο είπαν θα πεσει η θερμοκρασία οποτε μπορεί νωρίτερα το βραδακι να το επιχειρήσουμε!

Εγώ αυτές τις μέρες τον μικρό τον πάω στη μαμά μου γιατί το σπίτι της είναι πάρα μα πάρα πολύ δροσερό (χωρίς κλιματισμό) και χορταίνει ύπνο ο μικρός...αύριο όμως θα κάτσουμε σπίτι μας γιατί θα κάνω δουλειές..

Να ρωτήσω κιόλας...κλιματιστικό βάζετε με τα μικρά σας; εγώ δεν ξέρω αν πρέπει και δεν το έχω βάλει ακόμα...

716Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Πεμ Ιουν 17, 2010 5:26 am

tinkerbell

tinkerbell
Admin
Admin

Χαρά υπομονη!!! Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Icon_wink
Βάσω, όταν δεν είναι το μωρό μέσα μπορείς να το βάλεις στο φουλ, να το δροσίσεις το δωμάτιο και όταν μπει μέσα το μωρό στο δροσερό δωμάτιο, το κλιματιστικό έχει μια ειδική ένδειξη που δουλεύει ως ανεμιστήρας και έτσι θα κουνάει το δροσερό αεράκι που θα έχει ήδη μέσα το δωμάτιο. Μπορείς να το έχεις στον ανεμιστήρα να δουλεύει όλη νύχτα, και απο ρεύμα καίει όσο ένας κοινός ανεμιστήρας και οχι όσο ένα κλιμστιστικό. Εμείς έχουμε δροσιά και έχουμε ανοιχτά όλα τα παράθυρα του σπιτιού στην ανακληση, πάνω κάτω κάνει ένα ρεύμα, αλλά ο κάτω όροφος είναι σαφέστατα πιο δροσερός!!!

https://asterakia.forumotion.net

717Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Πεμ Ιουν 17, 2010 9:24 am

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Xara έγραψε:θέλω να βγω αργά το απογευμα να ξελαλήσει ο μικρός , μετά τις 8 που πέφτει ο ήλιος να πάω ως την μαμά μου αλλα δεν μ΄αφηνει ο άλλος και που θα πας κάνει ζεστη κάνε υπομονή και τα σχετικά .

Εν τω μεταξύ το σπίτι της μαμάς μου έχει αυλή και ο μικρός μπορει να παιξει ανετα έχει σκια ενω στο μπαλκονι μας δεν μπορω να τον βγάλω κανει πολύ ζέστη και έχι ήλιο.

Και τώρα κάνω υπομονη ειδικός και γενικός.

Με συγχωρείς Χαρούλα μου που θα το πω αλλά εμείς έχουμε άλλη σχέση. trilly

Εγώ λέω να μη του δίνεις σημασία και να παίρνεις το μικρούλι σου να πηγαίνετε μια βολτούλα έστω και ως τη μαμά σου. Και του μικρού καλό θα του κάνει και εσένα.
Ξέρεις πόσες φορές έχει φέρει αντιρρήσεις ο δικός μου; Αν τον άκουγα κάθε φορά δεν θα πήγαινα πουθενά και δεν θα έκανα τίποτα.

Δε λέω να τον αψηφήσεις τελείως και να του ανεβάσεις το αίμα στο κεφάλι αλλά κάνε και εσύ μια φορά πως δεν άκουσες. goofy

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

718Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Πεμ Ιουν 17, 2010 9:31 am

Kalli

Kalli
Admin
Admin

Το κλιματιστικό το έχω κι εγώ στον ανεμιστήρα, όπως είπε η Tink. Στο δωμάτιο της μικρής πριν πάει για ύπνο τον ανοίγω για να δροσίσει και μετά όταν πάει για ύπνο το αφήνω στον ανεμιστήρα. Έτσι έχει δροσιά χωρίς να την ενοχλήσει.

http://myownkallisblog.blogspot.com

719Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Πεμ Ιουν 17, 2010 12:13 pm

Xara

Xara
Star Members
Star Members

Σήμερα λόγω ζέστης να το πω, τα νεύρα μου είναι χάλια. Παρ' οτι δεν δουλευω και είμαι σπίτι (καφεδακι, δροσιά), κόντα στο παιδί μου. Σήμερα και γενικα αυτες τις μέρες με την ζέστη δεν έχω όρεξη για τίποτα, δεν μιλιέμαι, νιώθω τσιτομένη και ευρέθιστη νιωθω οτι θα εκραγω.

Ο μικρος έχει μια ψιλο γκρίνια, εχω δεν μπορω μερικες φορες να τον συνεφερω και του φωνάζω, οταν ολη μερα γκρινιαζει στο αυτι μου υπαρχουν στιγμες που σαλτάρω. Είναι πολυ υπερκινητικο παιδι, δεν καθεται ουτε στιγμη, ιδρωνει απο την πολυ κίνηση συνεχεια τον βλεπεις πηγαινοερχεται δεν χαλαρωνει εύκολα.

Εχω μπουκώσει!!!!

720Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Πεμ Ιουν 17, 2010 12:35 pm

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Αχ Χαρούλα μου έτσι είναι όλα τα παιδιά. Πόσο μάλλον ο δικός σου που θέλει να εξερευνά τώρα στην ηλικία που είναι!!
Που να έβλεπες τις δικές μου χθες που είναι και μεγαλύτερες.
Χοροπηδητά στο κρεβάτι, τρεξίματα και μετά για να τις ντύσω να βγουν στην πλατεία με τον παππού τους κόλλαγαν τα ρούχα από τον ιδρώτα!!!
Αγκαλίτσες; little hug

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

721Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Πεμ Ιουν 17, 2010 1:40 pm

Kalli

Kalli
Admin
Admin

Αχ έτσι όπως τα λέει η Ελίζα είναι Χαρά μου.

Τα παιδάκια περνάνε από φάσεις και αυτήν την φάση που περνάς την είχα περάσει με την κόρη μου κυρίως που ήταν πολύ νευρικό μωρό και παιδί μέχρι περίπου 2 ετών.

Θέλει εξάσκηση με τον εαυτό σου να μην αφήνεσαι να φτάνεις στα νεύρα. Όσο πιό ήρεμη είσαι εσύ τόσο πιό ήρεμο θα είναι κι αυτό. Με την έννοια ότι εάν τον αντιμετωπίσεις νευρικά τόσο πιό νευρικά θα κοινηθεί κι εκείνος. Εάν είσαι σταθερή και σίγουρη χωρίς νεύρα στην φωνή σου, τότε τα πράγματα θα είναι τελείως διαφορετικά. Όχι ότι πάντοντε πετυχαίνει, αλλά τουλάχιστον εσύ θα είσαι πιό ήρεμη!!

Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 62140 Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 62140

http://myownkallisblog.blogspot.com

722Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Παρ Ιουν 18, 2010 7:33 pm

tinkerbell

tinkerbell
Admin
Admin

Θα συμφωνήσω, όλα τα παιδάκια είναι μες στην τρέλα αλλά για να είμαι απολύτως ειλικρινής η κλεισούρα είναι που τα τρελαίνει, η ίδιες εικόνες, η μονοτονία, όταν βαριούνται και δεν αποβάλουν την ενέργεια που έχουν και συσωρεύεται. Γι΄αυτό κορίτσια εγώ μάλλον είμαι η άλλη όψη του νομίσματος, χαλαρά γίνομαι μπίλιες και υπερασπίζομαι μέχρι τέλους αυτό που πιστεύω και δεν έχει υποχωρήσεις και δεν πάω με τα νερά του καθενός. Και γιατί δηλαδή; Μια ζωή την έχουμε και τουλάχιστον με τον άνθρωπο που έχω επιλέξει να τη ζήσω, πρέπει να με ξέρει αληθινή, ντόμπρα και αφού είμαι ισχυρογνώμων και πεισματάρα, θα απαιτήσω και θα πάρω αυτό που γουστάρω. Να ρε συ, με το έτσι θέλω, γιατί ίσα δικαιώματα δεν εχουμε. Εγώ θελω αυτό, εσύ όχι; Δε συμφωνούμε; Τι να γίνει; Σημερα θα γίνει το δικό μου, αύριο το δικό σου. Δε μπορούμε να τα βρίσκουμε σε όλα, και λίγη γκρίνια και κανένα καυγαδάκι δεν έβλαψαν κανέναν. Σιγά να μη λέει και εγώ να είμαι σούζα ή να διαφωνώ και να κάτσω να βράζω απο μέσα μου. Α, δεν παίζει κάτι τέτοιο. Και επειδή ο άντρας μου είνι κι αυτός πολυ πεισματάρης και ισχυρογνώμων και δεν κάνει πίσω, υπάρχουν κι εντάσεις όταν διαφωνούμε και κάποια στιγμή ίσως υποχωρήσει κάποιος. Αλλά αν εγώ θέλω να βγάλω τα παιδιά, το κλειδί του αυτοκινήτου και άντε γεια, ας ιδρώσουν και λίγο, τα παιδιά της Αφρικής πως ιδρώνουν; Στη Μεσόγειο ζούμε, το καλοκαίρι έχει καύσωνα και δε θα μου λιώσουν, απο ζάχαρη είναι; Θα πάρουμε νερό, θα βάλουμε το κλιματιστικό, θα θα θα... κι αν δε σ΄αρέσει περαστικά. Μάνα τους είμαι, τα νοιάζομαι και θέλω το καλό τους. Και βέβαια δεν θελω να τα ταλαιπωρήσω, ούτε να ζεσταθούν, ούτε τίποτα αλλά... δεν θα τα κάνω και εσώκλειστα γιατί έχει ζέστη. Η μαμά μου με λέει οδοστρωτήρα, ίσως να είμαι και λίγο τσαμπουκαλού σε κάποια θέματα, αλλά ξεροκέφαλη δεν είμαι, διεκδικώ με επιχειρήματα. Και αυτό που θέλω θα γίνει, όσο γίνεται και του αλλούνου, και υπάρχουν πραγματα, και τώρα μιλάω για μένα και όχι για τα παιδιά, που γίνονται επειδή τα γουστάρω και μου αρέσουν, όπως και στον άντρα μου, δεν υπάρχει πάντα το απολύτως λογικό και το μετρημένο, τι είμαστε ρομποτάκια; Ή στρατιωτάκια, αγέλαστα ακούνητα.

https://asterakia.forumotion.net

723Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Σαβ Ιουν 19, 2010 3:30 pm

Xara

Xara
Star Members
Star Members

Σήμερα πήγαμε στην Παλαιά Επιδαυρο να δουμε τα δωμάτια για το καλοκαιρι για να παμε για το καλοκαιρι για τον Αύγουστο, ενα 10 ημερο.

Πολύ ωραια περιοχή πολύ ωραια τα δωματια, μας άρεσε ένα συγκεκριμενο ξενοδοχειο με πισίνα και η παραλία πολύ κοντά με ομπρέλες και ξαπλώστρες.Μια περιοχη γεματη στο πρασινο,ωραια παραλια για τα παιδια. Ενθουσιαστηκα τοσο απο το τοπιο οσο και απο το ξενοδοχειο. Ηταν πολύ ωραία και ιδανικά για μια οικογενεια. Ακριβως αυτο που χρειαζομασταν, ηρεμα και γαλήνια. Ειλικρινα μου αρεσε παρα πολυ, η ησυχία και το φυσικό τοπιο. Ευγενία πραγματικα ήταν ωραια και το ξενοδοχειο Αριστοτελης καταπληκτικο και μας αρεσε περισσοτερο απο τα άλλα και ήταν καλη επιλογη για του χρόνου.

Το μόνο κακό δεν είχαμε κουζινούλα και πιο μεγάλο ψυγείο. Τελος πάντων η ιδιοκτήτρια προσφέρθηκε στο ότι αν θελω να μαγειρέψω κατι του παιδιου ή να αποθηκευσω υπάρχει δυνατοτητα .

Ο δικός μου είναι που είναι αρνητικός στο θέμα διακοπων μαζί με το παιδί ήταν ανένδοτος να κλείσουμε κάτι. Δεν τον κόντραρα αλλα του είπα θα ψάξω κάπου αλλου για να βρω αυτο που θελουμε με κουζινουλα. ΄Δεν το συζητω για καπου μακρια. Δεν ενθουσιαζεται στην ιδεα διακοπες με το παιδι γιατί?? Ενω υπαρχει η δυνατοτητα να παμε καπου δεν θελει με το παιδι το θεωρει μικρό και οτι είναι ταλαιπωρία.

Μου έρχεται να κλαιω στο οτι για να τον πεισω να παμε διακοπες με το παιδι μου έχει βγάλει το λάδι. Δεν το κάνει με την ψυχη αλλα για μένα και για το παιδι. Θελει να πάμε οι δυο μας στο εξωτερικο. Εγω ομως λαχταραω να παιξω με το παιδι μου στην θαλασσα να χαρει λιγακι να αλλαξει περιβάλλον.

Θεωρει οτι το παιδι μας είναι μικρο ακομα για διακοπες είναι 14 μηνων δεν καταλαβαίνει. Από του χρονου να πάμε με το παιδι.

Δεν πηγαίνει το παιδι βολτα, ουτε ασχολειται ιδιαιτερα μαζί του, μου κάνει τρομερη εντυπωση γιατι απο τοτε που γνωρηστηκαμε μου ελεγε ποσο ήθελε να κανει οικογενεια.

Νιωθω κουρασμενη δυσαρεστημενη γιατι για καθε δραστηριοτητα απο μια βολτα στο παρκο μια Κυριακη οικογενεικως μεχρι κατι πιο πολυπλοκο μου βγαζει την ψυχη αναποδα. Φτυνω αιμα και κανεις από την οικογενεια του δεν με υποστηριζει αλλα τον συκονταρουν και εχω φρικαρει!!!!

Εδω θελω να παμε σε ενα ωραιο παρκο στο Σαλιπιτσερι τα κοριτσια που μενουν Νικαια το γνωριζουν, ειναι ενας υπεροχος χωρος για τα παιδια, αλλα χρειαζεται αυτοκινητο για να παμε. Δεν εχουμε αξιοθει να παμε βαριεται ο αλλος που για να σηκωθει ο μαμουχαλος από το κρεβατι θέλει γερανο!!!

Ειλικρινα εχω φτασει στα ορια μου. Καθετι που θελω να περασω και να κανω πρεπει να είμαι διπωλωματης και με δουρειο ιππο και γυναικεια εξυπναδα. Κουραστηκα όμως παρα πολυ ψυχολογικα.

724Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Σαβ Ιουν 19, 2010 3:53 pm

Kalli

Kalli
Admin
Admin

Χαρά μου μία αγκαλίτσα και ένα φιλάκι για αρχή για να ηρεμήσεις Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 62140 Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 14333

Μέσα σε όλα αυτά δεν είναι περίεργο που τον συγκοντάρουν οι δικοί του, μιας και παιδί τους είναι, έτσι τον έχουν μάθει. Οπότε κι εκείνος, τί θα κάνει;; Αυτό που του έχουν μάθει.
Θα συμφωνήσω με την κοπελίτσα που είπε ότι πρέπει να κάνεις λίγο και αυτό που θες εσύ. Δηλαδή στο κάθε τί θα πρέπει να ζητάς την άδειά του; Για μία βόλτα πχ, δεν θέλει να έρθει; Ένα ταξί, το παιδί αγκαλιά και βουρ! Μία, δύο, τρίς τί θα κάνει, θα σε αφήνει όλο μόνη σου να πηγαίνεις;; Μήπως πρέπει να ανάψεις λίγο τα αίματα;; Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 465992

Όσο για τις διακοπές με το παιδί, τώρα δεν ξέρω ειλικρινά τί να σου πω, μιας και εμείς δεν έχουμε καταφέρει να πάμε ακόμη. Το ότι είναι μικρό, ναι είναι μικρό, αλλά από την στιγμή που υπάρχουν κατάλληλες προδιαγραφές σε τόσα πολλά μέρη για να πάτε, πού είναι το κόλλημα;; Το ότι δεν θα είστε ελεύθεροι να πάτε και να γυρίσετε όπου και όποτε θέλετε;;

Πλέον είστε οικογένεια, και πρέπει να λειτουργήτε όχι σαν ζευγάρι (δηλαδή 2) αλλά 3! Και αυτό μάλλον δεν το έχει καταλάβει ο άντρας σου. Ή θέλει να περάσετε λίγες ημέρες μαζί, μόνοι σας, μιας και έχετε το μικρό. Τί να πώ;;

Λέω τώρα, μήπως έφτασε η ώρα να κάνετε μία συζήτηση εφ' όλης της ύλης για το τί θέλει ο κάθε ένας και μήπως βρήτε μία κοινή βάση;;

http://myownkallisblog.blogspot.com

725Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Σαβ Ιουν 19, 2010 10:13 pm

tinkerbell

tinkerbell
Admin
Admin

Να πω βρε Χαρά ότι δεν σε καταλαβαίνω, και βέβαια σε καταλαβαίνω αν και είμαι στον αντίποδα. Εμένα ο άντρας μου πάσχει απο αυτό που παθαίνουν οι γυναίκες μόλις γεννήσουν, εχει λατρέψει την κόρη του, έχει κολλήσει τόσο, που στην ίδια του τη μάνα, εγώ τον παρακαλούσα να την αφήσουμε να πάει, και τη δώσαμε δυο φορές απο τρεις μέρες, γύρισε με κουσούρια και φυσικά δεν τον ξαναπαρακάλεσα. Οπότε όποτε του την έχουν ζητήσει, τους έχει απαντήσει όταν πάει δημοτικό, δεν το βλέπετε αυτό το έργο, το πάιδί δεν το δίνω. Και απο βρέφος, το παίρναμε μαζί μας σε κάθε εστιατόριο που πηγαίναμε, και κοιμόταν στο καροτσάκι, και βγαίναμε συχνά, και όταν πηγαίναμε στο fridays για ποτό και για κοκτέιλ και στις καφετέριες, οπότε όταν άρχισε να περπατάει και να κοιμάται και λιγότερο, μας ζόρισε λίγο γιατί έγινε ξενύχτισα. Αλλά απο το πρώτο καλοκαίρι που το παιδί δεν το άφηνε ακόμη ο παιδίατρος να κάνει μπάνιο στη θάλασσα, και το πήγαμε παρακούοντας τις συμβουλές του, γιατί ήταν 7 μηνων τον Αύγουστο και τον βρήκαμε κάπως υποερβολικό, είπε πως μόνο για το μωρό πάμε διακοπες και θάλασσα και απο τοτε βάζει πάντα το μωρό πρώτο και στα πάντα, στις διακοπες, στα ψώνια, στις βόλτες, τόση υπερβολη και δεν το δίνει πουθενά... και αυτή είναι αφαλοκομμένη μαζί του, μόνο τώρα τελευταία θέλει εμένα και με ζητάει γιατί την τσιγκλάει το γεγονός ότι υπάρχει ο μπέμπης στη μέση, αλλιώς ήμουν η παρείσακτη, ούτε να με φτύσουν, δε με άφηνε να την αγγίξω, ο μπαμπάς της να την κάνει μπανιο, να της βάλει κρέμα, να τη ντύσει, να την αλλάξει πάνα, να την κοιμίσει... τα πάντα αυτός!!! Αλλά τώρα άλλαξαν τα πράγματα, αλλά σε κάθε ευκαιρία κάνει πράγματα μαζί της συνεχεια, ακόμη και μπάνιο μαζί κάνουν, πριν απο λίγο βγήκαν, αλλά η Ευγενία πάντα χώνει κάποιον στο μπάνιο μαζί της, τη μάνα μου που ερχόταν να τη δει, την έχωνε με το έτσι θέλω στη μπανιέρα!!! Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 826700 Πάλι καλά που έκανα και το γιο μου γιατι έπασχα απο τη κατάθλιψη της πάραμελημένης, στο εν τω μεταξύ, σφού της έκανε όλα τα χατήρια και γι΄αυτό τον προτιμούσε, μετά γκρίνιαζε γιατί δεν τον άφηνε να δουλέψει, καλο κι αυτό. Κι έτσι απο τοτε που γεννήθηκε η Ευγενία είμαι παντα απο πάνω της και μαζί της ακόμη και στο γραφείο του μπαμπά της να την κυνηγάω και πάντα όταν βγαίνω έξω, εκτός από κάποιες νυχτερινές εξόδους με φίλες μας. Αλλά απο τότε που γεννήθηκα, χάθηκαν τα ταξιδάκια και μας τελείωσαν οι τρελίτσες τύπου "δεν πεταγόμαστε ως το Μιλάνο, για ψώνια και για να ξεσκάσουμε" τώρα ούτε που ξέρω τι είναι το εξωτερικό... Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 465992 κλείστηκα μες στο χρυσό μου το κλουβί!!! Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 258155
Αφού ο μπαμπας μας λέει πως αν είναι ταλαιπωρία για μένα και για το μωρό να πάμε μεζί τους διακοπές, πανε και οι δυο τους στη Χαλκιδική να κάνει η μικρή τα μπάνια της στη θάλασσα. Μόλις γέννησα και γύρισα στο σπίτι να φανταστειτε, την έπαιρνε καθε απόγευμα και πηγαιναν στα beach bar να παίξουν κουβαδάκια και να παίξει με το κύμα, στο λούνα παρκ, στο Τζάμπο, σε παιδότοπους... μιλάμε για τρελό έρωτα, και τη ζωή του δίνει. Και πίστεψε με Χαρά κι αυτό υπερβολικό είναι, και απο τότε που γεννήθηκε ο μικρός τον έχει πάρει αγκαλιά μετρημένες φορές και η Ευγενία δεν τον αφήνει κιόλας. Τον έχει κάνει σκυλάκι, χαλί και τον πατάει... και είναι τόσο εγωιστής και εαυτούλης καλοπερασάκιας, που καμία γυναικα στον κόσμο δε θα μπορούσε να το καταφέρει αυτό, βρήκε το μάστορα του, τον έχει στρώσει κακά τα ψέματα!!!
Θα συμφωνήσω με την Κάλλι, μου άρεσε το κοπελίτσα παρεπιπτόντως, και θα πω ότι χρειάζεται μια κουβέντα εφ΄όλης της ύλης και άσε λίγο τα νερά να πάνε και λίγο κόντρα στο ρεύμα και τάραξε τον λίγο και απαίτησε εξηγήσεις, τους δικούς του μην τους μπερδεύεις καν, τι περιμενεις... να σου πουν ας πούμε ότι δεν αγαπάει το παιδί του και ότι δεν το νοιάζεται; Και αλήθεια να ήταν, δεν πρόκειται να το πουν. Οπότε πιστεύω πως τώρα είναι η ώρα για ευθεία επιθεση αν θέλεις να βάλεις γκολ, είμαι και μες στο κλιμα του μουντιάλ, και άσε λίγο τη γυναικεία πονηριά και χώστα λίγο. Εγώ πάντως όταν είναι να συνέλθει κάποιος του τα χώνω και δεν του χαρίζω κάστανο. Και όσο για το τι θυμάται ένα παιδάκι, πριν απο τα τρια τέσσερα του δε νομίζω να θυμάται τίποτα, εγώ δεν θυμάμαι τίποτα ούτε καν απο τα νηπια... λίγα πράγματα, δε θυμόμουν που η μαμά μου με είχε πάει στα τέσσερα για να πάω στα προνήπια κι εγώ έκλαιγα και δεν ήθελα και αναγκάστηκε να με πάρει πίσω, αν και θυμάμαι πολυ κλάμα και την πόρτα του σχολείου και όλη την τραυματική εμπειρία αλλά νόμιζα ότι ήταν η πρώτη μέρα στα νήπια και έτσι ακόμη δεν ξέρω πότε ήταν στ΄αλήθεια, θα υπνωτιστώ και θα μάθω. Αλλά η γνώμη μου είναι ότι τα μωράκια και μικρά παιδάκια τα παμε διακοπές γιατί η θάλασσα είναι υγεία και δεν αρρωσταίνουν το χειμώνα, για να αλλάξουν εικόνες, το έχουν ανάγκη όσο κι εμείς, ρουτινάζουν κι αυτά, και γενικά για να χαρούν, για ένα τους τους χαμόγελο ρε γαμώτο. Και τι θα πουν ταλαιπωρούνται, στο χέρι μας είναι να ψαχτούμε και να βρούμε αυτό που θέλουμε και μπορούμε ώστε να τους προσφέρουμε το καλύτερο και να τους μείνει μόνο η χαρά στο τέλος, και αν ταλαιπωρηθούν, τότε κάναμε κάτι λάθος στην τελική, εμένα αυτή είναι η γνώμη μου. Δεν θα ξεχάσω πριν χρόνια, διακοπές στη Σκιάθο ήμουνα, και ήταν ένα ζυγάρι ξένων τουριστών και είχαν το μωράκι τους σε ένα μάρσιπο πλατης σαν αυτό που βάζουν τις τσάντες του κάμπινγκ, με σκέπαστρο και τα λοιπά και τα λοιπά, δεν θα ήταν ούτε καν χρόνου, είχα λιώσει απο τον καύσωνα και προσπαθούσα να ανέβω την ανηφόρα του του χωματόδρομου για το κάστρο και στο τέλος η θέα με αντάμειψε αλλά θυμαμαι τον πατέρα του κόκκινο και ιδρωμένο να ανεβαίνεί και να το κουβαλάει και τη μάνα να τρέχει απο πίσω, εκεί αναρωτήθηκα κι εγώ... αλλα αν με ρωτήσει τώρα, τα παιδιά μου δεν τα αποχωρίζομαι ποτέ και για πουθενά, προτιμώ να είμαι μια τέτοια μάνα, και στα μουσεία και παντού. Η κλεισούρα κάνει αντικοινωνικά παιδιά, και γι΄αυτό θα βοηθήσει το ίντερνετ και τα βιντεοπαιχνίδια, το ότι δεν υπάρχουν αλάνες και δεν είναι ασφαλές να παίζουν στους δρόμους, ούτε καν στα πάρκα χωρίς επιτήρηση, οπότε δεν γέννησα παιδιά για να μου τα φάνε τα τέσσερα ντουβάρια. Ας αποκτήσουν αντοχές σε όλα απο μικρά, ακόμη και στη ζέστη, αλλωστε τα υπερευαίσθητα κακομαθημένα ποτέ δε μου άρεσαν...

https://asterakia.forumotion.net

726Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Κυρ Ιουν 20, 2010 3:49 pm

Xara

Xara
Star Members
Star Members

Γενικα πέρνω το παιδι και βγένουμε έξω είτε στην μητερα μου που έχει κήπο και απο πάνω μένει ένα κοριτσακι στην ηλικια του και παίζουν.

Είτε σε παιδοτοπο είτε σε παρκο δεν μπορω να πω έχω ανακαλυψει πολλα μέρη εδω στην Νικαια και ενναλακτικες για το παιδι.

Ο πατερας είναι αυτος που δεν κινείται και ειναι αρκετα κλειστος και μου βγαζει την ψυχη.

Για διακοπες αυριο θα παω σ' ενα πρακτορειο ταξιδιων μηπως βρω καποιο πακετο διακοπων ξερω που θα απευθυνθω . Επομενως αυριο θα έχω νεα.

Ο μικρος είναι πολυ κοινωνικος και πολυ δραστηριος για αυτο και εγω θελω να βγένουμε εξω στην κοινωνικοτητα πηρε απο εμενα δεν μπορω να πω. Ειναι πολυ ανεξαρτητος και δεν είναι μαμακιας αν και μεγαλωνει μαζί μου, εννοω οτι δεν εργαζομαι και εχω αναλαβει την φροντιδα του εξ ολοκληρου.

Γι αυτο και προσπαθω να βρισκω ωραιους χωρους για να παιζει απέ ενα ωραιο παρκο ως ενα ωραιο παιδοτοπο, να ερχεται σε επαφη με αλλα παιδακια και να εκτονωνεται. Αλλα δεν ειμαι υποχρεωμενη να διαπαιδαγωγησω και τον αλλον.

Και για τις διακοπες το εχω αναλαβει εξ ολοκληρου, θελει δεν θελει θα παμε .

727Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Δευ Ιουν 21, 2010 5:56 am

giotanik33

giotanik33
Star Members
Star Members

Χαρά μου πολλές αγκαλίτσες. Κουβεντιάστε το να βρήτε μια λύση. Εμείς πάμε με τα μωρά διακοπές. Πέρσι πήγαμε και η μικρή ήταν 50 ημερών. Στην αρχή και εμένα μου έλεγε που θα πάμε, είναι μικρό κλπ αλλά πάτησα πόδι. Η παιδίατρος μου είπε να πάμε κάπου που θα έχει κοντά νοσοκομείο μεγάλο...αχρείαστο να είναι...Εγώ του είπα οτι είναι μωρό...όχι άρρωστος να μην το πάρουμε μαζί μας. Εμείς στο Σελεπίτσαρι πάμε συχνά. Αν θέλεις να κανονίσουμε να πάμε μαζί. Στήλε μήνυμα να κανονίσουμε... Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 62140 Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 62140 Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 62140 Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 62140 Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 62140

728Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Δευ Ιουν 21, 2010 8:42 am

eugenia

eugenia
Star Members
Star Members

Χαρουλιτα μου... ηρεμα κατ αρχην. Μπορεις να του μιλησεις χωρις να δημιουργησεις πιστευω "πανικο". Εγω με τον Σωτηρακη πηγαμε διακοπες οταν ηταν 7-8 μηνων και μπορω να σου πω οτι και οι δυο περασαμε πολυ καλα. Βεβαια τα πραγματα που πηραμε μαζι ηταν παρα πολλα..(μεχρι κατσαρολες, μπλεντερ... κτλ κτλ) αλλα το ευχαριστηθηκαμε πολυ. Ειχαμε παει Χανια, σε ενα ξενοδοχειο καρφι παραλια και καναμε μπανακι πρωι και απογευμα. Πηγαινε να δεις και στο ταξιδιωτικο πρακτορειο.. και μετα μιλησε του παλι.
Περιμενουμε.... Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 14333

729Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Δευ Ιουν 21, 2010 9:08 am

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Χαρούλα κατ' αρχάς ψυχραιμία!!!
Εγώ όταν πήγαμε διακοπές, αφού είχα γεννήσει τη μικρή, ήταν μόλις 6 μηνών. Θα μου πεις ήμασταν στη μαμά μου αλλά κάλλιστα θα μπορούσαμε να είμαστε κάπου αλλού. Και όμως με τη Νεφέλη όταν είχαμε πάει Κεφαλλονιά τα είδα όλα. Γιατί του έλεγα του δικού μου να βρει δωμάτιο με κουζινούλα και εκείνος πήγε και μου έκλεισε μια τρύπα, στην κυριολεξία, χωρίς κουζίνα και με μπάνιο κρυφό. Shocked Ίσα που χώραγε το παρκοκρέβατο. Έπρεπε να μαγειρεύω στην κουζίνα του ξενοδοχείου η οποία ήταν μέσα στη βρώμα γιατί η Νεφέλη ήταν 11 μηνών και ακόμα έτρωγε αλεσμένα.
Γι' αυτό αν κανονίσετε για δωμάτια να έχει σίγουρα κουζίνα γιατί θα ταλαιπωρηθείς πολύ!!! Για διακοπές πας, μη γυρίσεις χειρότερα!
Το παιδί για την ηλικία του μια χαρά είναι να το πάρετε μαζί στις διακοπές σας. Να κάνει και εκείνο τα μπανάκια του και να το χαρείτε και οι δύο!!!
Φρόντισε να μιλήσεις μαζί του, να τα συμφωνήσετε και στην τελική τρίξ' του και λίγο τα δόντια. Ας δει και μια άλλη Χαρά! Και ας έχεις και τους δικούς του που παίρνουν το μέρος του. Ο επιμένων νικά, αυτό να θυμάσαι. little hug

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

730Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Δευ Ιουν 21, 2010 1:35 pm

Xara

Xara
Star Members
Star Members

Καλημέρα κορίτσια,

Πρωτα απ΄ολα θετική σκέψη από μενα υπάρχει και θα το ψάξω το θέμα και θα παω στο πρακτορείο για να βρω δωματιο με κουζινούλα.

Το θέμα είναι ότι ο μικρος εβγαλε κοκκινίλες από το Σαββατο το πρωι αλλεργια μου είπαν στο νοσοκομειο που τον πήγαμε.

Σημερα θα παμε στην παιδιατρο για να με συμβουλεψει και να με καθοδηγησει με τις κοκκινιλες.

Παιδικη αρρωστια δεν είναι πάντως.

731Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Δευ Ιουν 21, 2010 1:37 pm

Xara

Xara
Star Members
Star Members

Ευχαριστω παντως για τις συμβουλες σας .

Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 519942
Γιωτα να κανονισουμε να παμε στο Σαλιπιτσερι καποια μερα, τωρα που το βρήκαμε και εμεις ευκαιρία είναι για καποια απογευματινη εξόρμηση.

732Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Δευ Ιουν 21, 2010 2:10 pm

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Xara έγραψε:Καλημέρα κορίτσια,

Πρωτα απ΄ολα θετική σκέψη από μενα υπάρχει και θα το ψάξω το θέμα και θα παω στο πρακτορείο για να βρω δωματιο με κουζινούλα.

Το θέμα είναι ότι ο μικρος εβγαλε κοκκινίλες από το Σαββατο το πρωι αλλεργια μου είπαν στο νοσοκομειο που τον πήγαμε.

Σημερα θα παμε στην παιδιατρο για να με συμβουλεψει και να με καθοδηγησει με τις κοκκινιλες.

Παιδικη αρρωστια δεν είναι πάντως.

Δεν είναι τίποτα Χαρούλα μου.
Σας έδωσε αλοιφή ο γιατρός στο νοσοκομείο;
Σιροπάκι;
Αν πας και στην παιδίατρο θα σου τα πει καλύτερα.
Περαστικούλια του.

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

733Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Δευ Ιουν 21, 2010 9:42 pm

vasso24

vasso24
Star Members
Star Members

Εμείς σήμερα είμαστε μες στη γκρίνια με το μπέμπη...όχι μόνο δεν κάθεται πάνω απο 5 λεπτά μόνος του πουθενά, θέλει να τον έχεις και όρθιο στον ώμο και να περπατας...

τι να κάνω ρε κορίτσια για να τον μάθω να κάθεται μόνος του στο καρότσι ή στην κούνια του; αυριο μεθαυριο δεν θα μπορω να τον παρω πουθενα μαζι αν θελει όλη την ωρα στα χερια...με το που ξυπναει κλαίει γοερά..ακόμα και όταν δεν πεινάει με το που θα ανοιξει τα ματια θα γινει χαμος!

τι να κάνω;;;;;

αύριο πάμε παιδίατρο να ξεκινήσουμε εμβόλια και ο Θεός βοηθός..αν και είμαι της άποψης μερικες ακίνδυνες παιδικές ασθένειες να τις περάσει ο μικρός θα το συζητήσω μαζί της και θα δω

734Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 29 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Δευ Ιουν 21, 2010 10:39 pm

tinkerbell

tinkerbell
Admin
Admin

Κι εμείς θέλαμε να το κάνουμε το εμβόλιο από τις 14 του μηνος αλλά ειναι σε έλλειψη μας ειπε η φαρμακοποιος σ΄όλες τις φαρμακαποθηκες και τωρα θα το κανομε μετα τις 25 γιατι εφυγε ο παιδιατρος διακοπες και αν υπαρχει και τοτε. Μας ειπε παντως πως δεν πειράζει να παει και 10 μέρες πίσω. Αλήθεια Βάσω ποιο θα κάνετε; Το τριπλό; Ή αυτό που πιάνει και την υπατήτιδα Β; Αυτό το λένε Ιnfarix hexa και είναι κι αυτό σε έλλειψη, εγώ πάντως όταν γυρίσει ο γιατρός μας, αυτό θα πάρω για να γλιτώσει ο μικρούλης δύο τσιμπηματάκια. Η Ευγενία έκανε το τριπλό και έφαγε και άλλα δύο τσιμ. Όσο γι΄αυτό με τον ώμο, το έχουμε απο την πρώτη μέρα και έχω κόψει χιλιόμετρα, να με λυπάσαι. Αλλά μόνο η κούνια του μας σώζει, κάθεται εκεί, βλέπει να γυρίζουν τα ψαράκια και το φως που αλλάζει όλα τα χρώματα και δεν παίρνει τα μάτια του εκτός αν δει καποιον απο πάνω όρθιο ή τον σταματήσει η Ευγενία για να τον χαϊδέψει ή να τον φιλήσει. Κι εγώ σε καρότσι ούτε διάνοια, ουρλιάζει, θέλει κίνηση, όταν σταματάμε στο φανάρι γίνεται πόλεμος όπως και όταν σταματάω να περπατάω, οπότε τον έχω πάντα στο σλινγκ στις βολτίτσες μας, γιατί θηλάζει κιόλας και τον καλύπτω με την ουρά και δε φαίνεται κιόλας, τώρα πρέπει να πάω να πάρω και μπλουζάκια κρουαζέ ή με κουμπάκια να ανοίγουν απο πάνω γιατί αν τα ανεβάζω απο κάτβ φαίνεται όλη η κοιλιά και η νεφραμιά μου και δε μπορώ να συνεχίσω τη βόλτα ή τα ψώνια μου ενώ περπατάω ή θηλάζω ή ακόμη και αν κάθομαι κάπου.

https://asterakia.forumotion.net

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 29 από 37]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 33 ... 37  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης