Asterakia
Για να μπορέσετε να διαβάσετε και να απαντήσετε στα θέματα του forum Αστεράκια θα πρέπει να συνδεθείτε.

Αν δεν διαθέτετε λογαριασμό σας παρακαλώ να πατήσετε στο κουμπί της εγγραφής.

Η εγγραφή είναι δωρεάν και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα θα είστε μέλος στην πιο τρελή παρέα μαμάδων.

Σας περιμένουμε!

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Asterakia
Για να μπορέσετε να διαβάσετε και να απαντήσετε στα θέματα του forum Αστεράκια θα πρέπει να συνδεθείτε.

Αν δεν διαθέτετε λογαριασμό σας παρακαλώ να πατήσετε στο κουμπί της εγγραφής.

Η εγγραφή είναι δωρεάν και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα θα είστε μέλος στην πιο τρελή παρέα μαμάδων.

Σας περιμένουμε!
Asterakia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Για τους γονείς και τα Αστεράκια τους


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Έχω τρελαθεί...

+2
Mamma El
tinkerbell
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Έχω τρελαθεί... Empty Έχω τρελαθεί... Παρ Μάης 14, 2010 12:44 pm

tinkerbell

tinkerbell
Admin
Admin

Έχω καταγχωθεί και αν ξέρει κάποια κάτι ή της έχει συμβεί, την παρακαλώ πάρα πολύ να με βοηθήσει...
Ο μικρός χθες το απόγευμα έκανε εμετό με αίμα (αιματέμεση) και πήρα τον παιδίατρο, μου είπε ότι πιθανότατα είναι απο το στήθος μου. Έβγαλα με το θήλαστρο και απο τα δύο στήθη αλλά αίμα πουθενά, και είχα κάτι φουσκαλίτσες που έσκασαν και είναι κοκκινες και ερεθισμένες αλλά δεν τρέχει αίμα. Το γάλα βγαίνει ολόλευκο. Μου είπε ότι ίσως είναι κάποια κρυφή ραγάδα και δεν είναι ανάγκη να ματώνει κάθε φορά, του είπα πως ήταν αρκετό αυτό που έβγαλε ο μικρός και δεν ήταν ροζ εμετός αλλά σαν κόκκινα κομματάκια μέσα, φρέσκα. Τον θήλασα τη νύχτα όλα καλά και σήμερα το πρωί μετά το θηλασμό των 11, έβγαλε δύο γουλίτσες με αίμα, αγχώθηκα τρελά, του τηλεφώνησα και μου είπε πως είναι πολύ πρόσφατο το προηγούμενο και να συνεχίσω να τον παρακολουθώ. Έβγαλα αμέσως απο το στήθος γάλα με το θήλαστρο που ήταν κατά τύχη το ίδιο και δεν ειχε αίμα, δεν ξέρω τι να κάνω. Στο εν τω μεταξύ, ο μικρός απο την αρχή ήταν βαρυστόμαχος και δεν ρευόταν εύκολα και πολλές φορές οταν τον σήκωνα για το επόμενο γεύμα ή ξυπνούσε μια ώρα μετά κλαίγοντας και ήθελε να ρευτεί και μου είχε πει να τον περπατάω, και 15 και 20 λεπτά. Σημερα ρεύτηκε με πολύ ζόρι. Έψαξα κι εγώ στο ίντερνετ και βρήκα αυτό:

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση στα βρέφη



Γράφτηκε στις 20 Μαρτίου 2010
Συγγραφέας: Παναγιώτα ΚαφρίτσαΚλείσιμοΙατρός: kafritsaΈχω τρελαθεί... Ad516503a11cd5ca435acc9bb6523536&r=G
Όνομα: Παναγιώτα Καφρίτσα
Email: info@iator.gr
Site: http://
Βιογραφικό: Παιδίατρος-Γαστρεντερολόγος
ΑΓΑΜΕΜΝΩΝΟΣ 13,ΧΟΛΑΡΓΟΣ,155 61
210 6544280Όλες οι δημοσιεύσεις του/της ιατρού στο Ιάτωρ (2)


Έχω τρελαθεί... Child2Γαστροοισοφαγική
παλινδρόμηση (ΓΟΠ) ονομάζεται η παλινδρόμηση γαστρικού υγρού στον
οισοφάγο και οφείλεται σε χάλαση του κατώτερου οισοφαγικού σφιγκτήρα
(της βαλβίδας που φυσιολογικά εμποδίζει την αναγωγή των υγρών του
στομάχου στον οισοφάγο).
Επεισόδια παλινδρόμησης συμβαίνουν φυσιολογικά σε όλα τα παιδιά. Στη
βρεφική ηλικία, η ΓΟΠ είναι συχνή και θεωρείται φυσιολογικό φαινόμενο.
Συνήθως παρατηρείται στους 3 πρώτους μήνες της ζωής, όπου τα μισά βρέφη
έχουν τουλάχιστον ένα επεισόδιο ΓΟΠ την ημέρα. Η μεγαλύτερη συχνότητα
παρατηρείται στην ηλικία των 4 μηνών, όπου περίπου το 70% των βρεφών
εμφανίζουν ΓΟΠ, ενώ μέχρι την ηλικία των 12-24 μηνών τα συμπτώματα
υποχωρούν στην πλειονότητα των περιπτώσεων. Αυτό οφείλεται στην
προοδευτική ωρίμανση της λειτουργίας του οισοφάγου και του στομάχου.
Εκτός από την ανωριμότητα της λειτουργίας του οισοφάγου και του
στομάχου, υπάρχουν παράγοντες που προδιαθέτουν τα βρέφη σε ΓΟΠ, όπως: η
δίαιτα , η οποία περιλαμβάνει μεγάλο όγκο υγρών, η προωρότητα και η
αλλεργία στο γάλα της αγελάδος.
Η ΓΟΠ είναι παθολογική και ονομάζεται παλινδρομική νόσος, όταν
συνοδεύεται από επιπλοκές. Είναι σημαντικό να αναγνωρίζουμε τα
συμπτώματά της, ώστε να τα αντιμετωπίζουμε έγκαιρα.
Το βρέφος με ΓΟΠ παρουσιάζει συχνές αναγωγές γάλακτος (γουλιές) κατά ή
μετά το γεύμα. Συνήθως οι γουλιές γίνονται χωρίς προσπάθεια και τα
περισσότερα βρέφη είναι χαρούμενα, μερικά όμως μπορεί να επηρεάζονται
από τα επεισόδια και να φαίνεται ότι υποφέρουν. Όταν η ΓΟΠ συμβαίνει
συχνά, παρατηρείται αναστάτωση στην οικογένεια και έντονη ανησυχία.
Μπορεί όμως να εμφανίσει το μωρό και συμπτώματα που υποδηλώνουν
επιπλεγμένη ΓΟΠ δηλαδή παλινδρομική νόσο όπως:
Έντονο κλάμα
Ρουκετοειδείς εμέτους
Αιματέμεση
Πόνο ή δυσφορία στη σίτιση
Τέντωμα του κορμού και έκταση του κεφαλιού
Ανήσυχο ύπνο
Απώλεια η ανεπαρκή πρόσληψη βάρους
Βήχα, βράσιμο, άπνοια
Τα περισσότερα βρέφη με απλή ΓΟΠ δε χρειάζεται να υποβληθούν σε καμία
εργαστηριακή εξέταση και μέχρι την ηλικία των 12-18 μηνών τα συμπτώματα
υποχωρούν στην πλειονότητα των περιπτώσεων. Παρ’ όλα αυτά, αν η
παλινδρόμηση είναι πολύ συχνή και δημιουργεί προβλήματα ή επιπλοκές
χρήζει διερεύνησης.
Ένα καλό ιστορικό είναι αρκετό γενικά αρκετή για να επιβεβαιώσει τη διάγνωση της μη επιπλεγμένης ΓΟΠ.
Η διαγνωστική προσέγγιση επομένως περιλαμβάνει τα εξής:
1.Λήψη καλού ιστορικού και φυσική εξέταση. Χρειάζεται αξιολόγηση της
δίαιτας με καταγραφή της ποσότητας και συχνότητας των γευμάτων. Πολλές
φορές υπάρχουν λάθη στην παρασκευή της τροφής και στον τρόπο-θέση
σίτισης. Είναι απαραίτητη επίσης η αξιολόγηση της ποσότητας, της
συχνότητας, του χρώματος, και της έντασης των εμέτων: Το οικογενειακό
ιστορικό για ύπαρξη γαστρεντερολογικών προβλημάτων, μεταβολικών
νοσημάτων, αλλεργίας κ.α. πρέπει επίσης να διευκρινίζεται
2.Οι ακτινολογικές εξετάσεις, όπως το υπερηχογράφημα και η διάβαση
ανώτερου πεπτικού, δεν αποτελουν ευαίσθητες ή ειδικές εξετάσεις για την
διάγνωση της ΓΟΠ, αλλά είναι γίνονται όταν θέλουμε να αποκλείσουμε
ανατομικές ανωμαλίες όπως πυλωρική στένωση, δακτυλιοειδές πάγκρεας,
διαφραγματοκήλη, στένωση οισοφάγου κλπ.
3.Μέτρηση pH οισοφάγου (πεχαμετρία). Είναι ακριβής και αξιόπιστη
μέθοδος μέτρησης της όξινης παλινδρόμησης και χρησιμοποιείται :για την
εντόπιση όξινου ρΗ στον οισοφάγο, για τη συσχέτιση των συμπτωμάτων του
βρέφους με την παλινδρόμηση όξινου γαστρικού υγρού ή για την εκτίμηση
της αποτελεσματικότητας της θεραπείας
4.Μέτρησης εμπέδησης οισοφάγου (εμπεδησιομετρία). Η pHμετρία οισοφάγου
μπορεί να είναι φυσιολογική σε μερικούς ασθενείς με νόσο ΓΟΠ που
οφείλεται σε αλκαλική και όχι όξινη ΓΟΠ και κυρίως στα βρέφη που
αλκαλοποιείται το περιεχόμενο του στομάχου με το γάλα. Γι΄αυτό πρόσφατα
χρησιμοποείται η τεχνική της εμπεδησιομετρίας η οποία θεωρείται αυτή τη
στιγμή η πιο αξιόπιστη εξέταση για τη μελέτη της ΓΟΠ
5.Γαστροσκόπηση και βιοψία. Ελέγχει την παρουσία και την σοβαρότητα της
οισοφαγίτιδας, την ανάπτυξη στένωσης του οισοφάγου, ή την ύπαρξη
οισοφάγου Barrett και αποκλείει άλλες παθήσεις όπως την ηωσινοφιλική
οισοφαγίτιδα
Η θεραπευτική παρέμβαση συνήθως αφορά αρχικά την τροποποίηση της
δίαιτας του βρέφους. Μέχρι την ηλικία των 3-4 μηνών το μωρό δεν έχει
αναπτύξει το αίσθημα του κορεσμού και συνήθως είναι λαίμαργο. Θα πρέπει
να πίνει ποσότητα γάλακτος ανάλογα με την ηλικία και το βάρος του και
όχι υπερβολικές ποσότητες. Η χορήγηση ειδικών γαλάτων εμπλουτισμένων με
πηκτικές ουσίες μπορεί να βοηθήσει στη μείωση των εμέτων και των
αναγωγών και έχουν ένδειξη σε μερικές περιπτώσεις όπως βρέφη που δεν
παίρνουν βάρος ή κάνουν άπνοιες. Στις περιπτώσεις υποψίας αλλεργίας στο
γάλα αγελάδας, συνιστάται η εμπειρική χορήγηση γάλατος εκτεταμένης
υδρόλυσης της πρωτεΐνης για 1-2 εβδομάδες.
Η πρηνής θέση συνοδεύεται με λιγότερη ΓΟΠ σε σχέση με την ύπτια. Επειδή
ωστόσο, η συγκεκριμένη θέση έχει συσχετιστεί με το σύνδρομο του
αιφνίδιου θανάτου, δεν συνιστάται στους πρώτους 12 μήνες της ζωής. Η
αριστερά πλάγια θέση φαίνεται ότι μειώνει την συχνότητα της ΓΟΠ.
Φαρμακευτική θεραπεία κρίνεται απαραίτητη ανάλογα με την ηλικία και τα
συμπτώματα. Τα φάρμακα που χορηγούνται στοχεύουν στην καταστολή της
έκκρισης γαστρικού υγρού και είναι οι αναστολείς των Η2 υποδοχέων, όπως
η ρανιτιδίνη και οι αναστολείς της αντλίας πρωτονίων όπως η ομεπραζόλη
και λανσοπραζόλη. Χορηγούνται συνήθως μερικές εβδομάδες ανάλογα με την
περίπτωση.
Η πρόγνωση της ΓΟΠ είναι καλή. Τα συμπτώματα υποχωρούν στα περισσότερα
παιδιά μέχρι την ηλικία των 12-24 μηνών. Μερικά παιδιά με συχνή
παλινδρόμηση μπορεί να παρουσιάσουν προβλήματα σίτισης στον επόμενο
χρόνο της ζωής. Επίσης, τα παιδιά με ΓΟΠ είναι περισσότερο πιθανό να
εμφανίσουν ΓΟΠ όταν γίνουν ενήλικες.
Αναδημοσίευση από το περιοδικό Ευεξία & Διατροφή, Τεύχος 39, ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ/ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2009, 36 – 38
Κορίτσια δεν ξέρω τι να κάνω, μακάρι να είναι απο το στήθος μου και να μην είναι τίποτε άλλο... θα τρελαθώ απο τη στενοχώρια μου. Έχω τρελαθεί... 125222 Έσκασα στο κλάμα το πρωί... Έχω τρελαθεί... Icon_cry

https://asterakia.forumotion.net

2Έχω τρελαθεί... Empty Απ: Έχω τρελαθεί... Παρ Μάης 14, 2010 12:54 pm

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Καλέ μην κάνεις έτσι. Και γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση να είναι δεν χρειάζεται να ανησυχείς.
Στο λέω εγώ που την περάσαμε με τη Ναντίνα!
Λοιπόν της δικιάς μου ξεκίνησε στους 2,5 μήνες αλλά χωρίς εμετούς.
Ούτε καν γουλίτσες δεν έβγαζε. Ρευόταν συνέχεια ανάμεσα στα γεύματα και εμένα μου έδινε την εντύπωση ότι δεν μπορούσε να χωνέψει το γάλα της. Καταλάβαινα πότε ανέβαιναν οι γουλίτσες προς τα πάνω αλλά δεν τις έβλεπα γιατί γρήγορα ξανακατέβαιναν στο στομάχι της. Όλο αυτό της είχε κάψει τον οισοφάγο με αποτέλεσμα να μην μπορεί να θηλάσει. Αναγκάστηκα να κόψω το θηλασμό και παραλίγο να σταματήσουμε και το μπουκάλι. Πήγαμε στο Παίδων και της έκαναν υπέρηχο όπου βρήκαμε μεγάλη παλινδρόμηση και μας σύστησαν να παίρνει ένα σιρόπι το Epadoren μέχρι να χρονίσει περίπου. Την είδε και γαστρεντερολόγος όπου μας συνέστησε να κάνουμε εξετάσεις για τυχόν αλλεργίες αφού όπως μας είπε η ΓΟΠ συνεπάγεται και τροφικές αλλεργίες. Και όντως έτσι ήταν. Ευτυχώς η αλλεργιολόγος μας είπε ότι ήταν στο όριο και τώρα πλέον έχουν εξαλειφθεί τελείως. Αλλά ήπιαμε υποαλλεργικό γάλα για αρκετό καιρό και προσέχαμε τι τρώγαμε!!!

Θα πρέπει να τον παρακολουθήσεις στα γεύματα του! Αν παρατηρήσεις και άλλα από τα συμπτώματα που αναφέρονται παραπάνω τότε θα σου σύστηνα να κλείσεις ένα ραντεβού για κοιλιακό υπέρηχο για να δείτε αν όντως είναι ΓΟΠ και να ξεκινήσετε την κατάλληλη θεραπεία!
Τα παιδιά που έχουν ΓΟΠ θέλουν μικρά και πολύ συχνά γεύματα, αυτό δεν σημαίνει ότι κόβεις το θηλασμό, περίπου μισή ώρα αγκαλιά μέχρι να ρευτούν (είναι πολύ σημαντικό να ρευτούν πριν τα τοποθετήσεις κάτω) και ύπνο στο πλάϊ ή ανάσκελα πάντα.
Αν έχεις τη δυνατότητα να κλείσεις και ένα ραντεβού με γαστρεντερολόγος-είναι πιο εξειδικευμένοι στα παιδιά με ΓΟΠ-και ίσως σε παραπέμψει και σε αλλεργιολόγο γιατί η ΓΟΠ συνεπάγεται και τροφικές αλλεργίες.
Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας πάντως αφού η ΓΟΠ εξαφανίζεται συνήθως μετά τον πρώτο χρόνο!!!

Πολλά φιλάκια να του δώσεις του Ρούλη!!! kisses kisses kisses

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

3Έχω τρελαθεί... Empty Απ: Έχω τρελαθεί... Παρ Μάης 14, 2010 1:43 pm

eugenia

eugenia
Star Members
Star Members

Tinky μου.. εγω δεν εχω αναλογη πειρα, ουτε ακουστα... ομως με καθησυχασε η Mamma El...
Κρατησε μας ενημερους..

4Έχω τρελαθεί... Empty Απ: Έχω τρελαθεί... Κυρ Μάης 16, 2010 12:51 pm

vasso24

vasso24
Star Members
Star Members

Ρε κορίτσια αυτό με τις γουλιές/εμετούς μου το κάνει και ο δικός μου αυτή την εβδομάδα...Κάνει γουλιά και μετά ξαναψάνχεται για να φάει...Χθες το βράδυ τελείωσε το φαγητό κατά τις 2:00 αλλά δεν μπορούσε να ρευτεί με τίποτα...Τον έβαλα και εγώ κάτω στο πλάι και όταν είδα ότι του ερχόταν να ρευτεί και δεν μπορούσε τον ξανασήκωσα και έτσι τα κατάφερε...μερικές φορές μου το κάνει αυτό...

Επίσης ο δικός μου δεν έχει στανταρ ωράριο...όποτε ξυπνήσει κλαίει και τον ταίζω...Μπορεί να γίνει κάθε 2-3-4 ώρες ανάλογα...Αυτή τη στιγμή τρώει γύρω στα 120cc τη φορά από το μπουκάλι και θέλει και στήθος κανένα 5 λεπτο.. αν τον θηλάσω μόνο τότε αποκοιμιέται και μου ξυπνάει στη 1-1.5 ώρα να ξαναφάει...Φυσιολογικό είναι αυτό; Ιδέα δεν εχω!

5Έχω τρελαθεί... Empty Απ: Έχω τρελαθεί... Δευ Μάης 17, 2010 10:17 am

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Είναι μικρούλης ακόμα για να πούμε με σιγουριά ότι έχει ΓΟΠ Βάσω μου!!!
Τρώει γρήγορα και αρπαχτά; Και οι γουλιές είναι μεγάλες ή απλώς βγάζει γουλίτσες μαζί με το ρέψιμο;
Επίσης αν δυσκολεύεται να ρευτεί ή αν δεν ρευτεί καθόλου δεν σημαίνει πάντα ότι είναι ΓΟΠ ή κάτι αλλό. Απλά μπορεί να μην πήρε πολύ αέρα ή καθόλου με το μπιμπερό ή με το θηλασμό!!
Είσαι καινούργια μανούλα και όλα σου φαίνονται βουνό, σε καταλαβαίνω απόλυτα!!!
Εσύ να τον παρακολουθείς, να μιλάς και με τον παιδίατρο σου (κολλητό σου να τον κάνεις Laughing ) και εδώ είμαστε για ότι θέλεις.

Στο άβαταρ ο μικρούλης σου είναι; Απίστευτη φάτσα!! Very Happy

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

6Έχω τρελαθεί... Empty Απ: Έχω τρελαθεί... Δευ Μάης 17, 2010 11:30 am

tinkerbell

tinkerbell
Admin
Admin

Απίστευτη φάτσα δε θα πει τίποτε, δείχνει μεγαλύτερος και πο το δικό μου!!! Έχω τρελαθεί... 618344
Κοπελάρα μου να σου ζήσει, να έχει όλα τα καλά του κόσμου!!! Να τον δείτε όπως επιθυμείτε το Πρίγκηπα σας!!! Είναι γλύκας, ένα μελανούρι κουκλάκι!!! Πίνει 120; Μπράβο το θηρίο ρε συ Βασω!!! Ααα, και πολυ μαλλί ρε φιλενάδα... τόσο δεν έχω ούτε κι εγώ!!! Φτου σας!!!
Τώρα θα συμφωνήσω με την Ελίζα, η αλήθεια είναι πως το ξένο γάλα είναι και κάπως δύσκολο στο ρέψιμο. Παρακολούθησε τον. Εμείς έχουμε κι άλλα συμπτώματα, όλα, ένα βουνό... όταν τα είπα στον παιδίατρο μου έδωσε το τηλ μιας παιδογαστρεντερολόγου και μου είπε πως θα χρειαστεί πιθανότατα μια γαστροσκόπηση, μου έκανε την καρδιά περιβόλι, αλλά δεν ξέρετε τι τραβάει το καημενούλι, έχω κάνει κι εγώ γαστροσκόπηση και ξέρω τι μανίκι είναι αλλά αν είναι να γλιτώσει όλα όσα περνάει τώρα... τι να πω. Την πήρα και μου είπε να κόψω τα γαλακτοκομικά, τα αυγά και το μοσχάρι... και απο τότε φυτοζωώ γιατί μαζί μ΄αυτά αποφάσισα να κόψω και το φυσικό χυμό πορτοκάλι και τις φράουλες γιατί έβγαλε πολλά σπυράκια και θέλω να δω μήπως του προκαλούν κάποια αλλεργία. Πήρα σήμερα το πρωί να κλείσω ραντεβού και είχε κενό για την άλλη εβδομάδα, είπα στην γραμματέα το περιστατικό και μου είπε "είναι επείγον;" και της απάντησα αν φανταστείς ότι κλαίει διαρκώς όταν είναι ξύπνιος και πρέπει να τον θηλάζω όλη την ώρα και πάλι είναι ανήσυχος, δεν καλοκοιμάται, ξυπνάει για να ρευτεί και να αεριστεί, τον πιάνει μετά απο κάθε γεύμα λόξυγγας και δεν ξέρω αν παίρνει το σωστό βάρος, και κάνει όλο εμετούληδες και πρέπει να τον παρακολουθώ μη μου πνιγεί, και και και... μου είπε ελάτε σήμερα στις 7:15 ενδιάμεσα στα ραντεβού ή στις 9, και λέω ασαράντιστο μωράκι τόσο νύχτα έξω δεν θέλω να το έχω, θα έρθω στις 7:15. Κορίτσια θα πάω και θα σας πω τα νέα. Κατά τα άλλα, με την Ευγενία δε μπορώ να ασχοληθώ καθόλου και έτσι κι αυτη δε με θέλει πια στιγμή, με έχει ξεγράψει που λένε... Έχω τρελαθεί... 125222

https://asterakia.forumotion.net

7Έχω τρελαθεί... Empty Απ: Έχω τρελαθεί... Δευ Μάης 17, 2010 11:39 am

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Βρε Μαράκι μου τώρα συνειδητοποίησα ότι και ο δίκος σου είναι πολύ μικρούλης για να έχει ΓΟΠ. Γιατί το δαχτυλίδι μεταξύ οισοφάγου και στομαχιού είναι ούτως ή άλλως χαλαρό και μετά τους 2,5 με 3 μήνες αρχίζει και κλείνει.
Μου κάνει εντύπωση όμως που σας είπε για γαστροσκόπηση και όχι για έναν απλό υπέρηχο όπου φαίνεται και εκεί αν έχει παλινδρόμηση.
Μήπως θέλει να κοιτάξει κάτι άλλο; Και αν ναι σας είπε τι είναι αυτό ακριβώς;

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

8Έχω τρελαθεί... Empty Απ: Έχω τρελαθεί... Δευ Μάης 17, 2010 2:28 pm

tinkerbell

tinkerbell
Admin
Admin

Τον ρώτησα κι εγω το παιδίατρο Ελίζα μου για τον υπέρηχο, και αν γίνεται να αποφευχθεί η γαστροσκόπηση γιατί το λυπάμαι το αμοιρούλι μου αλλά είπε πως στο τέλος στη γαστροσκόπηση θα καταλαλήξουμε γιατί ο υπέρηχος δε θα μας δείξει αυτά που θέλουμε. Και ότι η γαστρεντερολόγος ξέρει καλύτερα, τι να σου πω... το απόγευμα που θα τον δει για πρώτη φορά, θα μας πει τι εξετάσεις πρέπει να γίνουν και θα δούμε τι διάγνωση θα κάνει αν κάνει κάποια μόνο που θα τον δει και της περιγράψω το ιστορικό.

https://asterakia.forumotion.net

9Έχω τρελαθεί... Empty Απ: Έχω τρελαθεί... Δευ Μάης 17, 2010 4:01 pm

Kalli

Kalli
Admin
Admin

Όλα καλά θα είναι Tink! Σε καταλαβαίνω για το άγχος σου και την ανυσηχία σου... όμως για να το λέει ο παιδίατρος κάτι θα ξέρει. Πότε θα το κάνετε;; Περιμένουμε νέα!!

http://myownkallisblog.blogspot.com

10Έχω τρελαθεί... Empty Απ: Έχω τρελαθεί... Τρι Μάης 18, 2010 8:16 am

vasso24

vasso24
Star Members
Star Members

Ναι ο μπεμπάκος μας είναι στο αβαταρ...ευχαριστούμε για τα κομπλιμέντα! όσο για το μαλλί, με το που τον είδε ο άντρας μου λέει "Αμάν! με το που θα βγούμε από το νοσοκομείο θέλουμε 10€ για κούρεμα!!!!" και να φανταστείτε ότι έχει αρχίσει να αραιώνει...

Δε λέω ότι έχει ΓΟΠ ο δικός μου..απλά ότι δυσκολεύεται στο ρέψιμο μερικές φορές...Επίσης έχει τώρα από προχθές που δεν καλοκοιμάται τη μέρα γιατί τον τρελαίνουν τα εντεράκια του...κολικοί υποθέτω...Ευτυχώς τη νύχτα ξυπνάει κάθε 3-3.5 ώρες... Γενικά όμως και που δεν κοιμάται είναι ήσυχος...Τη φωνή του την ακούς μόνο όταν πεινάει...Δόξα το Θεό και φτού φτού μη τον ματιάσω!

Tink πότε σαραντίζετε με το καλό; Εμείς 01/06...Εκκλησία πάμε να διαβάσει ο παπάς την ευχή έτσι; Δεν κάνουμε τίποτα άλλο; Εμάς θα είναι και η νονά μας εδώ τότε οπότε θα έρθει μαζί...

Άντε να σαραντίσουμε να ξεκινήσουμε σιγά σιγά τις βόλτες...

11Έχω τρελαθεί... Empty Απ: Έχω τρελαθεί... Τρι Μάης 18, 2010 8:53 am

tinkerbell

tinkerbell
Admin
Admin

Μετά την τρίτη τέταρτη εβδομάδα ξεκινούν οι κολικοί, θα τον καταλάβεις αν μαζεύει τα ποδαράκια στην κοιλίτσα και ακούς και τα εντεράκια και αν όταν τον αλλάζεις πάμπερς, του κάνεις ένα μασαζάκι χαμηλά στην κοιλίτσα και ηρεμεί. Το καλύτερο φάρμακο είναι η βόλτα με το αυτοκίνητο. Και το πιο ακριβό βέβαια Έχω τρελαθεί... 826700 μιας και λένε ότι η βενζίνη θα φτάσει το καλοκαίρι τα 2 ευρώ ανά λίτρο!!! Έχω τρελαθεί... Icon_eek
Εμείς σαραντίζουμε 24/05. Αλλά εγώ τον πηρα στις 20 μέρες και τον πήγα βόλτα στο μοναστήρι που βαφτίσαμε τη μικρή μας και πήρα εγώ ευχή (μόνο η μαμά παίρνει) και κατσάδα απο τον παπά που έβγαλα έξω το λεχουδάκι και αφού εγώ δε δουλεύω, κακώς βγήκα κι εγώ. Καλώς άνθρωπος, προσπάθησε να μου το εξηγήσει αλλά μου έλεγε τα κουφά των γιαγιάδων, που δε φυτρώνει χόρτο απ΄όπου περνώ, να μην αφήνω έξω ούτε ρουχαλάκι σαν βραδιάζει, για τις επισκέψεις και άλλα τέτοια... τέλος παντων. Τώρα θα ξαναπάμε να πάρουμε τον κανονικο σαραντισμό μάλλον την Κυριακή 23.
Χθες πήγαμε στη παιδογαστρεντερολόγο, μουέδωσε μια αυστηρή δίαιτα άστα να πάνε. Δηλαδή όλα όσα μου απαγόρευσε ήδη και να γράφω σε ημερολόγιο τι τρώω, και απαγορεύονται όλα όσα έχουν καζεΐνη, λακτόζη και ορολευκωματίνη. Δηλαδή και οι μαργαρίνες, κάποια αλλαντικά, ψωμί του τοστ, μπακέτα, κουλούρι Θεσσαλονίκης και γενικά να βλέπω τις ετικέτες που γράφουν ίχνη γάλακτος, απαγορεύονται και οι ξηροί καρποί και γενικά άστα να πάνε!!! Και οι γαρίδες που είχα φάει δεν είναι και ότι καλύτερο, γενικά να παρατηρώ τι αποτελέσματα φέρνει το καθένα. Και όλα αυτά για ένα δίμηνο. Δηλαδή να κόψω όσα ετρωγα, αφού εγώ έπινα ένα λίτρο γάλ ατη μέρα και φυσικό χυμό πορτοκάλι και φραουλίτσες και το χοιρινό δε μου αρέσει, έτρωγα μοσχάρι μόνο, και σούπες, τώρα πάει το αυγολέμονο και τα αυγά, και η φέτα και το γιαούρτι, τι θα τρώω; Ααα, μου είπε είναι τόσο πολλά... χοιρινή μπροζόλα με πατάτες τηγανιτές και ψάρι, κοτόπουλο, κρύζι, ζυμαρικά χωρίς τα απαγορευμένα και λαχανικά αλλά μην πέσω στα μπρόκολα και τα όσπρια. Αχ, θεούλη μου!!! Μας έδωσε και το σιρόπι της Ναντίνας και πρέπει να κοιμάται κάπως υπερυψωμένα!!! Θα δούμε πως θα πάνε όλα αυτά για τους επομενους 2 μήνες γιατί αν η ΓΟΠ οφείλεται στην αλλεργία κάποιου απο αυτά όλα καλά, που λέει ο λογος αλλά ναι, όλα καλά, γιατί αλλιώς μπορεί να είναι κάτι ανατομικό ή δεν ξέρω κι εγώ τι... και πρέπει να γίνουν εξετάσεις που δεν αξίζει να ταλαιπωρήσουμε και να επιβαρύνουμε τον οργανισμό του μικρού απο τώρα, χωρίς λόγο. Όπως ακτινογραφίες που θέλουμε να αποφύγουμε την ακτινοβολία και γαστροσκόπηση. Τι να πω, μακάρι να πάνε όλα καλά... πάντως βάρος βάζουμε και με το παραπάνω, και τα τρίμηνα κορμάκια μας έχυν σχεδόν μικρύνει και μάλλον θα πάμε στο νούμερο δύο στις πάνες, είμαστε 4.150 γρ. λέει!!! Έχω τρελαθεί... 2839

https://asterakia.forumotion.net

12Έχω τρελαθεί... Empty Απ: Έχω τρελαθεί... Τρι Μάης 18, 2010 9:24 am

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

tinkerbell έγραψε:Τον ρώτησα κι εγω το παιδίατρο Ελίζα μου για τον υπέρηχο, και αν γίνεται να αποφευχθεί η γαστροσκόπηση γιατί το λυπάμαι το αμοιρούλι μου αλλά είπε πως στο τέλος στη γαστροσκόπηση θα καταλαλήξουμε γιατί ο υπέρηχος δε θα μας δείξει αυτά που θέλουμε. Και ότι η γαστρεντερολόγος ξέρει καλύτερα, τι να σου πω... το απόγευμα που θα τον δει για πρώτη φορά, θα μας πει τι εξετάσεις πρέπει να γίνουν και θα δούμε τι διάγνωση θα κάνει αν κάνει κάποια μόνο που θα τον δει και της περιγράψω το ιστορικό.

Μα τι θέλει ποια να δει που δεν φαίνεται με τον υπέρηχο; Shocked
Στη Ναντίνα που ήταν και μεγάλη η ΓΟΠ ούτε λόγος για γαστροσκόπηση όχι μόνο από την παιδίατρο αλλά και από την γαστρεντερολόγο!!!
Μετά μας έστειλε στην αλλεργιολόγο να τσεκάρουμε για τυχόν αλλεργίες.
Γιατί να υποστεί το μωράκι σου κάτι τέτοιο αφού η ΓΟΠ φαίνεται με έναν απλό υπέρηχο!!! Rolling Eyes

Δεν χρειάζεται να τον έχεις υπερυψωμένο κι ας το είπε η γαστρεντερολόγος. Αυτές είναι παλιές πρακτικές. Τώρα απλά χρειάζεται να κοιμάται στο πλάϊ αλλά να έχει ρευτεί οπωσδήποτε πριν!!! Θα τον κρατάς αγκαλιά τουλάχιστον ένα 20λεπτο ώστε να αρχίσει η διαδικασία χώνεψης. Θα δεις διαφορά με το σιρόπι και μάλιστα αμέσως.
Ότι θέλεις εδώ είμαι εγώ!! kisses

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

13Έχω τρελαθεί... Empty Απ: Έχω τρελαθεί... Τρι Μάης 18, 2010 2:42 pm

μαρια

μαρια
Star Members
Star Members

Αχ μωρέ Μαράκι αφού αποφάνθηκε η γιατρός πιστέυω να ησυχάσει τώρα ο μπεμπάκος σου.

Όσο για εσένα κουράγιο , τι να κάνεις, όλα για τα παιδάκια μας Έχω τρελαθεί... 671972 και αφού παίρνει και βάρος ο μικρός συμαίνει ότι αυτή την φορά τα κατάφερες με τον θηλασμό Έχω τρελαθεί... 314842 Έχω τρελαθεί... 314842 Έχω τρελαθεί... 314842

14Έχω τρελαθεί... Empty Απ: Έχω τρελαθεί... Τρι Μάης 18, 2010 2:58 pm

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Για δες και εδώ Μαράκι μου: https://asterakia.forumotion.net/forum-f38/topic-t4042.htm#20706

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης