Asterakia
Για να μπορέσετε να διαβάσετε και να απαντήσετε στα θέματα του forum Αστεράκια θα πρέπει να συνδεθείτε.

Αν δεν διαθέτετε λογαριασμό σας παρακαλώ να πατήσετε στο κουμπί της εγγραφής.

Η εγγραφή είναι δωρεάν και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα θα είστε μέλος στην πιο τρελή παρέα μαμάδων.

Σας περιμένουμε!

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Asterakia
Για να μπορέσετε να διαβάσετε και να απαντήσετε στα θέματα του forum Αστεράκια θα πρέπει να συνδεθείτε.

Αν δεν διαθέτετε λογαριασμό σας παρακαλώ να πατήσετε στο κουμπί της εγγραφής.

Η εγγραφή είναι δωρεάν και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα θα είστε μέλος στην πιο τρελή παρέα μαμάδων.

Σας περιμένουμε!
Asterakia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Για τους γονείς και τα Αστεράκια τους


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

υποχρεώσεις του Νονού

+4
giotanik33
eugenia
Mamma El
Kalli
8 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

26υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Empty Απ: υποχρεώσεις του Νονού Σαβ Μαρ 27, 2010 2:51 pm

tinkerbell


Admin
Admin

Kalli, έχεις απολυτο δίκιο το μονο σίγουρο είναι ότι δε θα μείνει ούτε χωρίς λαμπάδα, ούτε χωρίς δωράκια και τώρα που δεν καταλαβαίνει κιόλας, δεν θα του κάνει και καμια διαφορά. Το κακό, και το λέω εκ προσωπικής πείρας μ΄εμένα και την αδερφή μου, είναι όταν μεγαλώνουν και καταλαβαίνουν. Εγώ είχα τέλειους νονούς που τους έβλεπα σχετικά συχνά, πολυ καλοί άνθρωποι, γλυκήτατοι και πάντα μου έφερναν τρομερά δώρα και παιχνίδια και ωραία λαμπάδα και δεν ξεχνούσαν ποτέ την αδερφη μου και όλο και κάτι όμορφο της έπαιρναν, βέβαια και η μαμά μου ήταν άψογή και έπαιρνε κι αυτή δωρα για τα παιδιά τους εκτός απο τα συμβολικά τσουρέκια, αυγά, βασιλοπιτες και τα συναφή. Η νονά της αδερφής μου ήταν πολύ μικρή και πολύ χάι, θυμόταν να έρθει αλλιώς ερχόντουσαν οι γονείς της, πηγαίναμε κι εμείς αλλά ποτέ δεν της έπαιρνε κάτι πολύ ωραίο ή εντυπωσιακό, και για μλενα περιττό να το πω... τίποτα. Οπότε η αδερφή μου χαιρόταν πιο πολυ όταν ήταν να έρθει ο δικός μου ο νονός με τη γυναίκα του και τα παιδιά του, κι εγώ δεν ήθελα ούτε να τη δω τη δικιά της... κι έτσι υπήρχε ζήλια και ανταγωνισμός, κι εγώ κατηγορούσα τη νονά της και της έλεγα πως τουλάχιστον ο δικός μου ο νονός είναι καλος και πως της παίρνει και κάτι, ενώ η δικιά της η νονά είναι κακιά. Και σ΄αυτό το σημείο, καταλαβαίνω τη νονά της Ευγενίας και την αδερφη μου που θέλουν να βαφτίσουν και το γιο μου και λένε πως τουλάχιστον δεν θα ζηλεύει το ένα παιδί το άλλο και δεν θα ανταγωνίζονται, δεν θα έχουν αυτό που είχα εγώ με την αδερφή μου και υπάρχουν και πολυ χειρότερα υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 125222

https://asterakia.forumotion.net

27υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Empty Απ: υποχρεώσεις του Νονού Σαβ Μαρ 27, 2010 2:56 pm

Kalli


Admin
Admin

Tink αυτήν την παράμετρο δεν την είχα σκεφτεί! Τουλάχιστον με αυτή την έννοια, του ανταγωνισμού. Αχ άσχημο κι αυτό! Καταλήξατε αλλού για Νονό του 2ου παιδιού δηλαδή; Τελειωμένη υπόθεση πλέον; Καλό θα ήταν έτσι όπως το λες να ήταν ίδιοι Νονοί! Δεν το ξανασυζητάς με τον άντρα σου;

http://myownkallisblog.blogspot.com

28υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Empty Απ: υποχρεώσεις του Νονού Σαβ Μαρ 27, 2010 3:28 pm

tinkerbell


Admin
Admin

Μωρέ εγώ το ξανασυζητάω αλλά το εχει απορρίψει και είναι αγύριστο κεφάλι στο συγκεκριμένο χωρίς να έχει να προτείνει κάποιον καλύτερο, κάποιον συγκεκριμένο. Έτσι ρε παιδί μου, θελει κάποιον αλλο... τι να πεις!!! υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 465992
Εγώ πάλι πιστεύω πως θαέχουν αρκετούς λόγους να ανταγωνιζονται και να ζηλεύουν ο ένας τον άλλο και δεν χρειάζονται κι άλλους, θα έχουν μικρή διαφορά ηλικίας, δύο χρονια και τρεις μήνες περίπου. Εγώ με την αδερφή μου είχαμε ενά χρόνο και μισό, αλλά δε μπορώ να πω ότι ειχαμε και πολυ υγειή ζήλια, η μικρή ήταν τρελα ζηλιάρα, τωρα αυτοί ως κορίτσι και αγορι, μπορεί να τα καταφέρουν καλύτερα αλλά για να πω και την απόλυτη αλήθεια και την αμαρτία μου, ακόμη και να μην έρχεται κάποιος νονός/α και να μη φέρνει τίποτα, εγώ θα παίρνω λαμπάδα και δώρο κρυφλα και θα λέω στο παιδι μου οτι τα έστειλε και λειπει ταξίδι, και αν κούφια η ώρα κι η στιγμή δω ότι είναι τελείως αδιάφοροι και το πράγμα φτάσει στο απροχωρητο ή μαλώσουμε, θα τους στείλω ένα ταξίδι στο εξωτερικό, θα πω πως δεν ερχονται πια στην Ελλάδα και τα στέλνουν με το ταχυδρομείο. Δεν προκειται ποτέ να αφήσω το παιδί να πληγωθεί απο την αδιαφορία κάποιου και να πιστέψει ότι δεν το αγαπαει, να του δημιουργήσω ψυχολογικό πρόβλημα γιατί ο άλλος βγήκε γαϊδούρι, για να το πω πολυ λαϊκά ή γιατί εγώ δε τα βρήκα μαζί του. Γιατί μικρή είχα μεγάλη ανασφάλεια και ακόμη και τώρα κουβαλάω μια δόση, και πίστευα ότι δε με αγαπάνε γιατί δεν το αξιζω, και όλο στενοχωριόμουν και είμαι άνθρωπος που πρώτα τα ρίχνει όλα στον εαυτο του και κοιτάει πρώτα στο καθρέφτη και μετά τον απέναντι, και δε θέλω με τίποτα και ποτέ να γίνει έτσι το παιδί μου, γιατι χειρότερο πράγμα απο τις τύψεις άνευ λόγου και αιτίας δεν υπάρχει.
Πάντως και σ΄αυτό το μωρο μου, αν είναι εφικτό, θα προτιμούσα κι εγώ να έχει δύο νονούς, δεν ξέρω αλλά το βλέπω κάπως σαν μια σωτήριο λέμβο, με απλάη μαθηματική λογική, αν ο ένας από τους δύο βγει σκάρτος, πως τα λέω έτσι... τα λέω έτσι γιατί πάντα ο μεγάλος φταίει και δε μαλώνεις με το γονιό απο το βαφτιστήρι σου και ακόμη και να μην το γουστάρεις κάνεις υπομονή και είσαι δίπλα στο πνευματικό σου παιδι και είσαι εντάξει σε όλα εσύ πιστευεις απο την καρδουλα σου ότι είναι οι υποχρεώσεις σου. Και όπως έλεγα αν βγει ο ένας απο τους δύο σκάρτος, ο άλλος τι στο καλό, θα τη σώσει την παρτίδα, αλλιώς θα πρέπει να είναι μεγάλη γκαντεμιά να βουλιάξει το πλοιο γιατί και ο πρώτος καπετάνιος και ο δεύτερος ήταν ανίκανοι. Οπότε Κalli μου συμφωνώ ότι ένας είναι πάντα καλύτερος απο δύο. Αλήθεια οι κουμπάροι που σας πάντρεψαν, επέλεξαν να βαφτίσουν αγόρι και δεν ηθελαν το πρώτο γιατί ήταν κορίτσι; Από γούστο; Δηλαδή απο βλακεία κατά τη γνώμη μου, σόρρυ κιόλας... ή είχε κάποιος απο τους δύο βαφτίσει ήδη αγόρι και δε μπορούσε να βαφτίσει κορίτσι σύμφωνα με την εκκλησία; Αν πάντως ήταν φυλετική επιλογή για να μην πω ρατσιστική, εγώ δεν θα τους έκανα ποτέ νονούς σε κανένα μου παιδί, δεν ξέρω αλλά σε κάτι τέτοια είμαι πολύ στραβόξυλο και απόλυτη, δηλαδή το αγόρι είναι παιδί και το κορίτσι τι είναι; Για πέταμα; Μήπως να το ρίξουμε στον Καιάδα; Στην Κϊνα μήπως ζούμε και δεν το πηρα χαμπάρι; Πω πω πολυ τα παίρνω με κάτι τέτοια υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Affraid

https://asterakia.forumotion.net

29υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Empty Απ: υποχρεώσεις του Νονού Σαβ Μαρ 27, 2010 4:46 pm

Kalli


Admin
Admin

Ο ένας κουμπάρος είχε βαφτίσει αγόρι και έτσι δεν μπορούσε να βαφτίσει κορίτσι, και η κουμπάρα ήθελε να βαφτίσει αγόρι, γιατί έχει αδυναμία στα αγοράκια χωρίς όμως να την δείχνει τουλάχιστον στην κόρη μου. Πάντα θα φέρει κάτι και στο ένα και στο άλλο. Δεν νομίζω ότι το βλέπει έτσι το όλο θέμα... αλλά δεν το έχω ψυχολογήσει κι εγώ για να σου είμαι ειλικρινής.
Και εγώ γι΄αυτό ήθελα 2 νονούς, έαν ο ένας δεν μπορέσει για κάποιον λόγο να υπάρχει ο άλλος.
Αχ δύσκολες σχέσεις αυτές υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 302820

http://myownkallisblog.blogspot.com

30υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Empty Απ: υποχρεώσεις του Νονού Κυρ Μαρ 28, 2010 12:31 am

Mamma El


Admin
Admin

Η μεγάλη μου κόρη έχει δύο νονούς. Τη θεία μου και ένα πιτσιρίκι (τώρα είναι ολόκληρο ντερέκι laughing ) που κράταγα πριν καν παντρευτώ. Να φανταστείτε την περνάει 5 χρόνια μόνο. goofy
Η θεία μου επειδή ζει εκτός Αθηνών πάντα στέλνει κάτι χωρίς λαμπάδα γιατί το δοκιμάσαμε στην αρχή και όλο σπασμένη ερχόταν. Οπότε φέρνει μόνο ο ένας νονός λαμπάδα που είναι Αθήνα και ξέρουμε ότι θα φτάσει σώη! Laughing
Τη μικρή την έχει βαφτίσει μια φίλη μου. Σήμερα ήρθε λοιπόν με το γιόκα της παρέα και μας έφερε τη λαμπάδα μας. Αλλά τίποτα άλλο! Η μικρή περίμενε προφανώς κάτι άλλο για λαμπάδα και λίγο δυσαρεστηθήκε αλλά την ευχαρίστησε με μια αγκαλιά. Και η λαμπάδα της είναι πολύ όμορφη. Με μια ωραία κουκλίτσα και πολύχρωμη. Βασικά τον τελευταίο χρόνο αντιμετωπίζει διάφορα προβλήματα αλλά θα μπορούσε βρε παιδάκι μου να της φέρει έστω και μια κουκλίτσα Μπάρμπι των 5 ευρώ! Ίσα για τη χαρά της!

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

31υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Empty Απ: υποχρεώσεις του Νονού Κυρ Μαρ 28, 2010 4:02 pm

Xara


Star Members
Star Members

ΤΙ ΓΊΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΟΝΑΣ????

ΕΜΑΣ ΑΚΟΜΑ ΛΑΜΠΑΔΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΦΕΡΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΠΑΡΕΙ ΛΑΜΠΑΔΑ, ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΧΑΜΕΝΗ Η ΛΑΜΠΑΔΑ.

ΚΑΙ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΕΙΣΤΑ. ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΠΗΡΕ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΦΟΡΕΣΕ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΤΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΑ. ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΑΤΙ ΜΠΟΤΑΚΙΑ ΠΟΥ ΔΕΚΑ ΜΗΝΩΝ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΤΑ ΦΟΡΕΣΕΙ.

32υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Empty Απ: υποχρεώσεις του Νονού Κυρ Μαρ 28, 2010 8:50 pm

Mamma El


Admin
Admin

Δυστυχώς Χαρούλα είναι ένα λάθος που όπως λέμε "Μετά την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται". Rolling Eyes

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

33υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Empty Απ: υποχρεώσεις του Νονού Κυρ Μαρ 28, 2010 9:37 pm

Kalli


Admin
Admin

και κορίτσια ο Νονός καμία φωνή, πουθενά ... φυσικά δεν τον έψαξα, αυτό έλειπε άλλωστε... αύριο ή Τρίτη αναχωρούμε το απόγευμα οπότε το έχω πάρει απόφαση ότι δεν πρόκειτε να τον δούμε... τώρα τί να πω ... υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 125222

http://myownkallisblog.blogspot.com

34υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Empty Απ: υποχρεώσεις του Νονού Κυρ Μαρ 28, 2010 9:47 pm

Mamma El


Admin
Admin

Kalli έγραψε:και κορίτσια ο Νονός καμία φωνή, πουθενά ... φυσικά δεν τον έψαξα, αυτό έλειπε άλλωστε... αύριο ή Τρίτη αναχωρούμε το απόγευμα οπότε το έχω πάρει απόφαση ότι δεν πρόκειτε να τον δούμε... τώρα τί να πω ... υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 125222

Δεν πειράζει κουκλα μου. Εσείς να είστε καλά. Θα πάρεις στο αγοράκι σου μια όμορφη λαμπαδίτσα να χαρεί και εκείνο μωρέ. Αν και είναι ακόμα μικρούλης.
Τι να πω. Τελικά οι κουμπαριές είναι λαχείο.

Πολλά φιλιά σου στέλνω kisses

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

35υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Empty Απ: υποχρεώσεις του Νονού Κυρ Μαρ 28, 2010 9:51 pm

Kalli

Kalli
Admin
Admin

Να'σαι καλά φιλενάδαααααααααααααα! υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 62140

http://myownkallisblog.blogspot.com

36υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Empty Απ: υποχρεώσεις του Νονού Δευ Μαρ 29, 2010 9:50 am

eugenia

eugenia
Star Members
Star Members

Kalli... θελεις να παρω εγω λαμπαδιτσα στον μικρουλη σου?????? υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Icon_biggrin Εγω θελω πολυ... αν μενεις καπου Πειραια-περιχωρα θα σου φερω εγω..

37υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Empty Απ: υποχρεώσεις του Νονού Δευ Μαρ 29, 2010 10:04 am

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

eugenia έγραψε:Kalli... θελεις να παρω εγω λαμπαδιτσα στον μικρουλη σου?????? υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Icon_biggrin Εγω θελω πολυ... αν μενεις καπου Πειραια-περιχωρα θα σου φερω εγω..

Τι γλυκιά που είσαι βρε Ευγενίτσα.
Εμάς έπρεπε να είχε νονές ο μικρούλης της Kalli! trilly

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

38υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Empty Απ: υποχρεώσεις του Νονού Δευ Μαρ 29, 2010 10:06 am

eugenia

eugenia
Star Members
Star Members

Αχχχ Ελιζακι.. τι φταινε τα παιδακια... αυτα πρεπει να χαρουν τις γιορτινες μερες !!!! Ειλικρινα.. αν η Kalli θελει και μενει κοντα.. με χαρα θα παρω λαμπαδα στον μικρουλη φιλο μας !!!

39υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Empty Απ: υποχρεώσεις του Νονού Δευ Μαρ 29, 2010 10:10 am

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Κοντά σου μένει Ευγενίτσα μου. Πειραιά είναι και εκείνη!

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

40υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Empty Απ: υποχρεώσεις του Νονού Δευ Μαρ 29, 2010 10:31 am

eugenia

eugenia
Star Members
Star Members

Τελεια !!! Περιμενω τοτε νεα της !!!

41υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Empty Απ: υποχρεώσεις του Νονού Δευ Μαρ 29, 2010 2:55 pm

Kalli

Kalli
Admin
Admin

Κοριτσάκια μου με συγγινείτε πάάάάάάάραααααααα πολύ!! Πραγματικά!! Εσείς έπρεπε να είστε Νονές!! υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 656855 υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 62140 υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 62140
Λαμπαδίτσα του έχω πάρει, αλλά δεν ήταν αυτό το ουσιαστικό, αλλά η επαφή του με τον Νονά και την Νονά.
Δεν θα το πιστέψετε τί έγινε... πρίν λίγη ώρα με πήρε τηλέφωνο ο Νονός του... και καλά εχθές έμαθε ότι σήμερα θα φύγω και είχε κανονίσει να έρθει αύριο. Του λέω "με ποιόν είχες κανονίσει δηλαδή;" υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 465992 Μου λέει, την λαμπαδίτσα του τουλάχιστον να φέρω στον άντρα σου και όταν μπει να σας την φέρει ή να έρθω εγώ Σαλαμίνα εάν δεν είναι δύσκολο κλπ κλπ ... με είχε πάρει και τηλέφωνο η Νονά του και μου έρηξε σε εμένα την λαμπάδα γιατί έχει και εκείνη τα ευχάριστα ( υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 258155 )μη νομίζεις και εγώ δεν είμαι πολύ καλά ( υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 676986 παρένθεση εδώ ότι εννοεί με τα προσωπικά του, όλο κάτι τρέχει και δεν είναι καλά, δεν είναι κάτι καινούριο). Του λέω και εγώ "όλοι τρέχουμε και έχουμε τα δικά μας, δεν πειράζει για την λαμπαδίτσα, μην αγχώνεσαι, περισσότερο σημασία είχε να δει εσένα λίγο το παιδάκι."
Κορίτσια, όταν δεν είμαι καλά δεν μπορώ να κρυφτώ και ειδικά με τέτοιες δικαιολογίες του κ*λ*υ!! Προσπάθησα να μην κάνω πολύ πολύ κουβέντα αλλά να αφήνω εκείνον να μιλάει. Σίγουρα κατάλαβε την δυσαρέσκειά μου, σίγουρα το αντιλήφθηκε, αλλά δεν με έπεισε ότι προσπάθησε κι όλας... και μόνο που προσπάθησε να ρήξει το φταίξιμο στην άλλη νονά δείχνει πλήρη ασυνεννοησία και αδιαφορία. Και από τους δύο, όχι μόνο από εκείνον... Και εγώ πώς να το εκλάβω όλο αυτό τώρα;; Θα τηλεφωνηθεί με τους γονείς μου που θα έρθουν Σαλαμίνα την Μ. Παρασκευή μήπως την δώσει σε εκείνους ή έρθει εκείνος Σαλαμίνα. Πάντως δεν με απασχολεί τί θα κάνει, πώς θα το κάνει, εγώ δεν ήμουν διατεθημένη να του πω να αναβάλω την αναχώρησή μας σήμερα και να φύγω αύριο για να τον διευκολύνω... είχε περιθώριο... και ειλικρινά οι διαιολογίες δεν με έπεισαν! Πάντα κάτι έχει με τα προσωπικά του και όταν δεν είναι καλά χάνεται... όταν περνάει πολύ καλά με την κοπελιά του πάλι χάνεται... ε δεν μπορώ να τον βρω και πουθενά!! υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Icon_evil υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Icon_evil

http://myownkallisblog.blogspot.com

42υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Empty Απ: υποχρεώσεις του Νονού Δευ Μαρ 29, 2010 3:30 pm

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Μη σκας βρε κορίτσι μου!
Εσείς να είστε καλά. Να πάτε Σαλαμίνα και να περάσετε υπέροχα! little hug

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

43υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Empty Απ: υποχρεώσεις του Νονού Δευ Μαρ 29, 2010 3:37 pm

Kalli

Kalli
Admin
Admin

Βάφτιση μπορούμε να ξανακάνουμε και να είστε εσείς Νονές;; υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 526182 Και μόνο που το είπατε αυτό Ευγενία και Ελίζα με έχετε καναυποχρεώσει! Δεν έχω λόγια! υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 614457 υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 556740

http://myownkallisblog.blogspot.com

44υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Empty Απ: υποχρεώσεις του Νονού Δευ Μαρ 29, 2010 3:41 pm

eugenia

eugenia
Star Members
Star Members

Kalli.. ο φιλαρακος μας να ειναι χαρουμενος !!!

45υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Empty Απ: υποχρεώσεις του Νονού Δευ Μαρ 29, 2010 3:46 pm

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Kalli έγραψε:Βάφτιση μπορούμε να ξανακάνουμε και να είστε εσείς Νονές;; υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 526182 Και μόνο που το είπατε αυτό Ευγενία και Ελίζα με έχετε καναυποχρεώσει! Δεν έχω λόγια! υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 614457 υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 556740

Δεν χρειάζεται παιδί μου να ξανακάνουμε βάφτιση. Θα το κάνουμε όπως με τα κουμπάρια του ξαδέρφου μου, νυν δικά μου! Λίγο μετά το γάμο τσακώθηκαν μεταξύ τους και τώρα δεν μιλιούνται. Εμένα λένε κουμπάρα τους. Μάλιστα πριν μερικά χρόνια μου είπαν κιόλας τι μεγάλο λάθος έκαναν και ότι ήθελαν εγώ να τους παντρέψω! trilly

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

46υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Empty Απ: υποχρεώσεις του Νονού Δευ Μαρ 29, 2010 4:08 pm

tinkerbell

tinkerbell
Admin
Admin

Kalli όταν έχεις δίκιο μην κολλάς να ορμάς, γιατί κάποιοι πρέπει να την χοντροακούσουν για να την πάρουν χαμπάρι. Μη μασάς γιατι κατι τέτοιους φτήνεις και νομιζουν οτι πέφτει ψιλοβροχο. Και το χειρότερο απ΄όλα που μπορεί να με κάνει θηρίο είναι να είναι ευθυνόφοβος ρε γμτ, να αποποιείται των ευθυνών του διαρκώς και να τις επιρρίπτει σε εξιλαστήρια θύματα. Αυτό με κάνει τρελή... και τώρα για να μιλήσω κάπως πιο εξευγενισμένα και λοχι σαν την Αννίτα Πάνια υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 826700 συμφωνώ που δεν ανεβαλες την αναχώρηση σας και κάτσε να δεις τι σκοπό έχει.
Όσο για τα κορίτσια μας, είναι κάτι παραπάνω και απο συγκινητικά!!! υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 14333 Αν έμενα Αθήνα, θα τις πρότεινα για νονές το δίχως άλλο χωρίς δεύτερη σκέψη. Είναι χρυσες καρδουλες!!! Αχ, μας βλέπω αυτή τη φορά να καταλήγουμε με κουμπαριά οτι να΄ναι... ωχ Παναγιά μου!!! Θα τον σφάξω το μπαμπά μας!!! υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 826700
Είδατε τι χάνω εγώ η Σαλονικια, μόνο το Μαράκι έχω εδώ πανω!!!
Τώρα στο θέμα της νονάς της δικιάς σας Ελίζα, εγώ είμαι της άποψης ότι με 10 ευρώ δε σώθηκε κανείς και αν είναι να δω ένα παιδάκι χαρούμενο, δεν το συζητάω. Θα μπορούσε να της πάρει ότι πήρα κι εγώ ως αναμνηστικό στο πάρτυ της Ευγενίας στα κοριτσάκια της ηλικίας της Ναντίνας, πήρα μια μικρή μπάρμπι δαχτυλίδι και την άλλη που είναι μπρελόκ και κοκκαλάκια και αυτοκολλητάκια με πριγκήπισσες της ντίσνεϋ, η χαρά της μικρής θα ήταν απερίγραπτη να έχει ένα απ΄όλα τα αξεσουάρ και να τα ανοιγει ένα - ένα, και μόνο 12 ευρώ θα είχε δώσει, με τόσα παίρνεις και μια μπάρμπι φασιονίστα. Και θα ήταν και άψογη νονά και το βαφτιστήρι της θα τη λάτρευε, τα κοριτσάκια που τους τα έδωσα εγώ, με έλιωσαν στα φιλιά.
Χαρά περαστικά για τη νονά σας, αν μου επιτρέπεις εγώ θα τη χαρακτήριζα γύφτισσα, ε δεν είναι δυνατόν να μην πάρεις λαμπάδα στο παιδί λέει γιατί δεν καταλαβαίνει, ας της απαντούσες, εγώ θα του πάρω παντως για το καλό, και για το έθιμο. Τώρα και όλα τα άλλα δώρα να είναι αποτυχημένα, και μικρά και σαν να τα πήρε απο τη λαϊκή ή σε προσφορά, πες της αυτό που έχω πει εγώ σε όλους από την αρχή, το μόνο πράγμα που δεν αγοράζουμε για το μωρό χωρις αυτό, γιατί θέλει τελεια εφαρμογή και το νούμερο και το καλούπι παίζει, είναι παππούτσια. Εδώ εμείς και κάθε φορά άλλο νούμερο παίρνουμε ή αυτά που βλέπουμε στη βιτρίνα όταν τα δοκιμάζουμε δε μας βολεύουν ή τα παίρνουμε και κάποιες φορές μας χτυπάνε.

https://asterakia.forumotion.net

47υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Empty Απ: υποχρεώσεις του Νονού Τρι Μαρ 30, 2010 4:09 pm

ΚΑΤΙΑ

ΚΑΤΙΑ
Moderator
Moderator

ΑΧ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΝΟΙΞΑΤΕ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ.ΕΜΕΝΑ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟΝ ΒΑΦΤΙΣΑΝ ΟΙ ΚΟΥΜΠΑΡΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΝΤΡΕΨΑΝ ΓΙΑΤΙ ΒΑΦΤΙΖΑΝ ΤΟΝ ΓΙΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ.ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΒΑΦΤΙΣΕΙ ΜΙΑ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΣ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΦΙΛΗ ΤΟΥ.ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΧΤΗΚΑ.
ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΒΑΦΤΙΣΗ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΤΣΑΚΩΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΤΗΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ!!!
ΕΡΧΕΤΕ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ,ΓΕΝΕΘΛΙΑ,ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ.ΕΜΕΝΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΤΑΝΕΙ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΝΟΥΝΑ ΤΟΥ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ.
ΤΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ???
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΤΕ ΑΧΑΡΙΣΤΗ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΕΙΜΑΙ.ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙ ΤΟΥ ΦΕΡΝΕΙ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΛΕΠΕΙ ΣΥΧΝΟΤΕΡΑ.

48υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Empty Απ: υποχρεώσεις του Νονού Τρι Μαρ 30, 2010 4:21 pm

eugenia

eugenia
Star Members
Star Members

Κατια.. μερικες φορες.. αν και δεν το θελουμε.. ερχονται ετσι τα πραγματα στη ζωη που αναγκαζομαστε να κανουμε αυτα που δεν πρεπει. Σιγουρα, ο/η νονος/α ειναι πολυ σημαντικο να εχουν αριστη και συχνη επαφη με το παιδι. Εγω απο την αλλη κατανοω και εσενα, ως γονιο, αλλα και την νονα του. Ειναι δυσκολο οταν οι σχεσεις των κουμπαρων εχουν δοκιμαστει αρνητικα, να μην εχει επιπτωση και το παιδι. Καλο θα ηταν να μην ηταν ετσι... αλλα εμεις οι "ενηλικες", ορισμενες φορες ενεργουμε πιο απερισκεπτα και απο 2χρονα μωρα !!!
Τελος παντων.. φιλακια στον μικρο (τι μικρο δηλαδη.. που τωρα μεγαλωσε..) λεβεντη !!!

49υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Empty Απ: υποχρεώσεις του Νονού Τρι Μαρ 30, 2010 8:38 pm

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Αχ μωρέ Κάτια μου πως σε νιώθω. Και εγώ θέλω τις νονές/νονούς δίπλα στις κόρες μου. Εγώ μεγάλωσα μαζί με τη νονά μου αφού σχεδόν κάθε μέρα ήταν στο σπίτι μας! Τώρα βέβαια κάνουμε χρόνια να βρεθούμε αλλά έχουμε μεγαλώσει, κάναμε οικογένεια, μένουμε και μακριά και έχουμε άλλες προτεραιότητες.
Αλλά αυτό που λέει η Μαρία θα το ήθελα και εγώ. Να φέρει κάτι μικρό για τη βαφτιστήρα της. Έστω μια κούκλα ή και ένα ρούχο κι ας ήταν και από το Τζάμπο. Δεν έχω τέτοια κολλήματα εγώ. Η σκέψη μετράει για εμένα. Η σκέψη του να κάνει τη βαφτιστήρα της χαρούμενη.
Είδε και η μικρή που ο ένας νονός έφερε παπούτσια στη μεγάλη και η άλλη νονά της έστειλε ρούχα και εκείνη τη στιγμή πραγματικά σάστισε. Περίμενε το κάτι παραπάνω. Τεσπα. Τώρα πέρασε, το ξέχασε, η ψυχούλα της το ξέρει βέβαια!

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

50υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Empty Απ: υποχρεώσεις του Νονού Τρι Μαρ 30, 2010 10:30 pm

giotanik33

giotanik33
Star Members
Star Members

Και ο Γιώργης μου τη νονά του δεν την βλέπει συχνά τώρα που μετακόμησαν στην Πεντέλη. Αφού σκέφτομαι οτι όταν φύγουμε και εμείς θα τη βλέπει 2-3 φορές το χρόνο... Εδώ τώρα και τη ζητάει...να δούμε μετά...

51υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Empty Απ: υποχρεώσεις του Νονού Τρι Μαρ 30, 2010 10:57 pm

tinkerbell

tinkerbell
Admin
Admin

Είναι κι αυτό ένα θέμα Γιώτα, κι εγώ ξέρω θαυμάσιους ανθρώπους που ταιριάζουμε αλλά είμαστε μακριά και δεν θα τολμούσα ποτέ να προτείνω κάτι τέτοιο γιατι πάνω απ΄όλα θέλω να βλέπει το παδί το νονό/α.
Τώρα, Ελίζα μου θύμισες εμένα και την αδερφή μου, πάλι καλά που δεν της είπε τίποτα η μεγάλη να σκάσει απο τη ζήλια το καημένο. Μπορεί και να το ξεχάσει, ας ελπίσουμε. Πάντως σίγουρα να δεις ότι θα της το κρατήσει και θα είναι κάπως ψυχραμένη την άλλη φορά, τα παιδιά θεωρούν τα δώρα αγάπη και όταν δεν τους παίρνεις δεν καταλαβαίνουν ούτε οικονομικά προβλήματα ούτε τίποτε, στενοχωριούνται. Και λογικο είναι παιδιά είναι...
Κάτια, αυτό που περιγράφεις είναι πολυ ζόρικο. Χωρίς να ξέρω τι έγινε και χωρίς να ξέρω τη νονά σας, θα της δώσω συγχαρητήρια για ένα πράγμα, που έρχεται και είναι εντάξει σε όλες τις τυπικές υποχρεώσεις της τουλάχιστον, της βγάζω το καπέλο. Τώρα με τον άντρα σου που μάλωσαν, μόνο εσείς ξέρετε ποιος φταίει αλλά έπρεπε να κρατηθούν κι αυτοί οι Χριστιανοί. Ξέρω πολλά παραδείγματα που μάλωσαν τα κουμπαριά και ούτε που νοιάζονται πια για τα βαφτιστήρια και μου φαίνεται και λογικό, αλλά εσείς αφού τη βλέπετε και έρχεται για το παιδί γιατί νοιάζεται και είναι σε όλα της εντάξει, θα έλεγα να το συζητουσες και με τον άντρα σου και μ΄αυτήν, να ρίξετε και λίγο νερό στο κρασί σας, δεν έχετε δα και τίποτε να χωρίσετε και αφού εσύ θέλεις να έρχεται πιο συχνά και να έχει πιο συχνή επαφή με το παιδί, πιστεύω ότι όλα συγχωρούνται και με λίγη καλη θέληση θα είστε και πάλι όπως παλιά.

https://asterakia.forumotion.net

52υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Empty Απ: υποχρεώσεις του Νονού Τετ Μαρ 31, 2010 9:06 am

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Σήμερα πήγα να τους πάρω από ένα παιχνιδάκι για το Πάσχα. Να έχουν και κάτι από εμάς. Λοιπόν στη μικρή πήρα τη Μπαρμπι Μερλία, όχι τη μεγάλη, τη φανταχτερή γιατί δεν μου έκανε κλικ (δεν είχε και μεγάλη διαφορά από την απλή) και ξέρετε πόσο έκανε; 15 ευρώ! Μια σκέτη που φορούσε μόνο μαγιό έκανε 6 ευρώ. Έστω μια τέτοια ας της έπαιρνε η νονά της! Και ξέρω ότι όταν πάω σπίτι και το δει θα κάνει σαν τρελή. Θα βγάλει και τις άλλες κούκλες της και θα παίζει για αρκετή ώρα.
Τα Χριστούγεννα ήθελε τη Ντορα πριγκίπισσα (αυτή με τα μακριά μαλλιά). 50 ευρώ έδωσα αλλά το παιχνίδι που κάνει με αυτή την κούκλα είναι αναντικατάστατο! Χαλάλι λοιπόν τα χρήματα που έδωσα! trilly

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

53υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Empty Απ: υποχρεώσεις του Νονού Δευ Απρ 05, 2010 2:29 pm

Kalli

Kalli
Admin
Admin

Ο Νονός έστηλε τα δώρα του τελικά, μαζί με τους δικούς μου, οι οποίοι ήρθαν Σαλαμίνα την Μ. Παρασκευή. Ο Νονός είχε πει ότι θα προσπαθήσει να έρθει. Ε τηλέφωνο δεν τον πήρα, ούτε εκείνον ούτε την Νονά. Ούτε και εκείνοι πήραν όμως. Έμαθα όμως ότι είχε φύγει για ταξίδι "αναψυχής" με την κοπελιά του. Θα προσπαθήσω να τον βρω και εκείνον και την Νονά στα τηλέφωνα... και λέω δε βαριέσαι... Μπορεί να καταξοδεύτηκε ο Νονός με τα δώρα που έστηλε, αλλά εμένα δεν με "γέμιζαν", δεν τα "ένοιωσα"... δεν ξέρω εάν με καταλαβαίνεται πώς το λέω.
Ελπίζω στην γιορτή του μικρού τουλάχιστον να είναι παρόν. Διαφορετικά θα έχουμε δράματα...

http://myownkallisblog.blogspot.com

54υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Empty Απ: υποχρεώσεις του Νονού Δευ Απρ 05, 2010 9:44 pm

Xara

Xara
Star Members
Star Members

Kalli έγραψε:Ο Νονός έστηλε τα δώρα του τελικά, μαζί με τους δικούς μου, οι οποίοι ήρθαν Σαλαμίνα την Μ. Παρασκευή. Ο Νονός είχε πει ότι θα προσπαθήσει να έρθει. Ε τηλέφωνο δεν τον πήρα, ούτε εκείνον ούτε την Νονά. Ούτε και εκείνοι πήραν όμως. Έμαθα όμως ότι είχε φύγει για ταξίδι "αναψυχής" με την κοπελιά του. Θα προσπαθήσω να τον βρω και εκείνον και την Νονά στα τηλέφωνα... και λέω δε βαριέσαι... Μπορεί να καταξοδεύτηκε ο Νονός με τα δώρα που έστηλε, αλλά εμένα δεν με "γέμιζαν", δεν τα "ένοιωσα"... δεν ξέρω εάν με καταλαβαίνεται πώς το λέω.
Ελπίζω στην γιορτή του μικρού τουλάχιστον να είναι παρόν. Διαφορετικά θα έχουμε δράματα...

Τελικά και μας η νονα μας έφερε λαμπάδα την πρώτη λαμπάδα και παπούτσια και ένα σετ από ρουχαλάκια . Με πήρε η πεθερά μου τηλεφωνο ότι έρχεται μαζί με την νονά του μικρού είναι ανιψιά της και μας φέρνει τα΄δώρα .
Εφεραν τα δώρα και εγω προμοποιήθηκα να φτίαξω καφεδάκι να τους κεράσω κάτι , δεν ΄κάθησαν φυσικά αλλά φύγαν και άρον άρον . Και συμφωνω με αυτό που έγραψε η Κάλλι ¨" δεν με γέμισαν , δεν τα ένοιωσα" βγάλαμε την υποχρέωση και σηκώθηκαν να φύγουμε.

55υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Empty Απ: υποχρεώσεις του Νονού Τρι Απρ 06, 2010 9:15 am

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Ακριβώς αυτό. Και το βλέπω και στην κουμπάρα μου. Στη νονά της μικρής. Προχθές πήρε τηλέφωνο για τα χρόνια πολλά και της είπα αν θέλει να έρθει μαζί μας στον παιδότοπο που θα πηγαίναμε. Μου είπε πως ήταν κουρασμένη και ήθελε να ξαπλώσει. Μπορεί όντως να ήταν έτσι. Εγώ όμως γιατί νιώθω ότι με αποφεύγει. Δεν ειναι η πρώτη φορά που το κάνει!
Και εγώ φέτος τα δικά της δώρα δεν τα "ένιωσα" σαν και εσάς!

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

56υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Empty Απ: υποχρεώσεις του Νονού Παρ Μάης 28, 2010 3:37 pm

Kalli

Kalli
Admin
Admin

Κορίτσια το πρόβλημα Νονού-Νονάς του μικρού μας συνεχίζεται!! Και για να γίνω συγκεκριμένη, στα γενέθλια της κόρης μου δεν ήρθε η Νονά του μικρού ούτε ο Νονός του, το Πάσχα κανένας από τους δύο επίσης δεν ήρθε στον μικρό, ο ένας μόνο έστηλε τα δώρα μέσω των γονιών μου. Στην γιορτή του επίσης τίποτα. Πριν μερικές εβδομάδες μας κάλεσε η Νονά του μικρού σε μία εκδήλωση που είχε αλλά μπορούσα να πάρω την μεγάλη μαζί. Είπα να πάω μήπως και φιλοτιμηθεί η Νονά να έρθει μετά εκείνη. Πριν μερικές ημέρες τηλεφωνηθήκαμε με την Νονά. Είχαμε την κουβέντα γύρω γύρω και πάλι μου έλεγε για την δουλειά της που τρέχει από το πρωί μέχρι το βράδυ, και ετοιμάζεται να μετακομίσει πλέον εκτός Αττικής καθώς αρραβωνιάστηκε και θα συζήσει, και μία Κυριακή έχει που κάθεται να ξεκουραστεί.
Και επειδή εχθές το συζητούσα με τον Νονό της κόρης μου και την γυναίκα του και για άλλη μία φορά προσπαθούσε να δικαιολογήσει καταστάσεις ο άντρας μου τα πήρα στο κρανίο, αλλά για άλλη μία φορά δεν έκανα σκηνή μιας και πήγαμε επίσκεψη στο σπίτι του Νονού και είχαμε περάσει όμορφα, δεν ήθελα να το χαλάσω. Αλλά τα πράγματα για εμένα έχουν φτάσει στο απροχώρητο με αυτό το θέμα. Δικαιολογώ, δικαιολογώ κάνω πίσω, προσπαθώ να μην κάνω θέμα αλλά πλέον ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ. Δεν με ενδιαφέρουν τα δώρα... με ενδιαφέρει η σχέση μεταξύ βαφτισιμιού και Νονού. Να ξέρει το παιδάκι ότι έχει έναν Νονό και γιατί σκ@τ@ τον έχει. Να μπορεί να μιλήσει μαζί του, να παίξει, να πάει βόλτα!! Τόσα πολλά ζητάω;;
Τα έχω πάρει πολύ πολύ άσχημα σε σημείο που απ'έξω απ'έξω είπα στον άντρα μου ότι σκέφτομαι να πω σε άλλο ζευγάρι εάν θέλει να αναλάβει τις υποχρεώσεις του Νονού για τον μικρό. υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Bur2 υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Bur2 υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Bur2 τα νεύρα μου δεν είναι καλά σε αυτό και νοιώθω σαν ηφαίστειο έτοιμο να εκραγεί με το παραμικρό υποχρεώσεις του Νονού - Σελίδα 2 Pomocy

http://myownkallisblog.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης