Asterakia
Για να μπορέσετε να διαβάσετε και να απαντήσετε στα θέματα του forum Αστεράκια θα πρέπει να συνδεθείτε.

Αν δεν διαθέτετε λογαριασμό σας παρακαλώ να πατήσετε στο κουμπί της εγγραφής.

Η εγγραφή είναι δωρεάν και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα θα είστε μέλος στην πιο τρελή παρέα μαμάδων.

Σας περιμένουμε!

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Asterakia
Για να μπορέσετε να διαβάσετε και να απαντήσετε στα θέματα του forum Αστεράκια θα πρέπει να συνδεθείτε.

Αν δεν διαθέτετε λογαριασμό σας παρακαλώ να πατήσετε στο κουμπί της εγγραφής.

Η εγγραφή είναι δωρεάν και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα θα είστε μέλος στην πιο τρελή παρέα μαμάδων.

Σας περιμένουμε!
Asterakia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Για τους γονείς και τα Αστεράκια τους


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Γαστρεντερίτιδα

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Γαστρεντερίτιδα Empty Γαστρεντερίτιδα Δευ Νοε 02, 2009 10:43 am

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Μπορεί να τη γλυτώσαμε πέρσι ή να την περάσαμε ελαφρά την άτιμη γαστρεντερίτιδα αλλά φέτος έκανε αισθητή την παρουσία της. Η Νεφέλη μου από τις 5 το πρωί δεν έχει σταματήσει να κάνει εμετό. Αφού η κακομοίρα δεν έχει τι άλλο να βγάλει και βγάζει μόνο σάλιο. :sad:

Ο άντρας μου με έστειλε στο γραφείο λέγοντας μου ότι να έχω μέρες για τα σοβαρά! Γιατί αυτό δεν είναι σοβαρό; Shocked

Μίλησα με την παιδίατρο και μου είπε να μην της δώσουμε τίποτα να φάει για τουλάχιστον τρεις ώρες μετά τον τελευταίο εμετό και αν συνεχίζει να της πάρουμε ηλεκτρολύτες ή coca-cola με λίγο νερό, να την αφήσουμε να ξεθυμάνει και κουταλάκι κουταλάκι μέχρι να αρχίσει να κρατάει τροφή το στομάχι της.

Θα μιλήσω και με τον άντρα μου λίγο αργότερα και αν οι εμετοί συνεχίζονται έχω πάρει των οματιών μου και έχω γυρίσει σπίτι. Δεν μπορώ να είμαι στο γραφείο και το παιδάκι μου να ταλαιπωρείται. :sad:

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

2Γαστρεντερίτιδα Empty Απ: Γαστρεντερίτιδα Σαβ Νοε 07, 2009 11:57 pm

μαρια

μαρια
Star Members
Star Members

Ελπίζω τώρα που σου γράφω το κοριτσάκι σου να έχει γίνει ήδη καλά. Πες μας νέα, τι έγινε?

Και Έλλη πέρασε πριν δύο εβδομάδες μια ελαφριά σχετικά γαστρεντερίτιδα που κράτησε τέσσερις μέρες.

Γαστρεντερίτιδα 14333 Γαστρεντερίτιδα 14333 Γαστρεντερίτιδα 14333

3Γαστρεντερίτιδα Empty Απ: Γαστρεντερίτιδα Κυρ Νοε 08, 2009 12:03 am

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Μαράκι μου τώρα είναι καλά η Νεφέλη μου. Τρεις μέρες όμως έχασε από το σχολείο της. Καλά κάναμε και την κρατήσαμε σπίτι βέβαια γιατί συνήλθε πλήρως.
Την πρώτη μέρα είχε εμετούς. Με coca-cola αραιωμένη με νερό συνήλθε λιγάκι και κατάφερε να φάει έστω μια φρυγανίτσα. Τη δεύτερη μέρα όμως είχε διάρροιες. Η κακομοίρα δεν προλάβαινε να πάει στην τουαλέτα. Λέρωσε αρκετά βρακάκια και παντελόνια αλλά δεν πειράζει. Η τρίτη μέρα πέρασε ήρεμα εφόσον είχε συνέλθει αλλά την κρατήσαμε σπίτι προληπτικά. Τρέχαμε να προλάβουμε την ύλη και στο σχολείο αλλά και στα αγγλικά.
Κάπως ελαφριά την πέρασα και εγώ με ενοχλήσεις στο στομάχι αλλά και ο άντρας μου. Η μικρή μάλλον τη γλύτωσε.
Μακάρι να είναι οι τελευταίες αρρώστιες μας για φέτος.
Εσείς είστε καλά;

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

4Γαστρεντερίτιδα Empty Απ: Γαστρεντερίτιδα Κυρ Νοε 08, 2009 12:12 am

μαρια

μαρια
Star Members
Star Members

Ναι, μια χαρά είναι τώρα η μικρή. Γαστρεντερίτιδα 618344
Ξαφνικά ένα βράδυ είχε αρχίσει να κάνει εμετούς, 5 φορές σε μια ώρα!!! Γαστρεντερίτιδα 997244 Τρελάθηκα, νόμιζα ότι κάτι την πείραξε αλλά δεν είχε φάει και κάτι ασυνήθιστο. Την επόμενη μέρα ήταν καλά αλλά το βράδυ πάλι την ίδια ώρα με την προηγούμενη ξαναέκανε. Τις υπόλοιπες μέρες δεν ξαναέκανε. Η γιατρός μου είπε να μην της δίνω γάλα. Της σταμάτησα το γάλα αλλά το παιδί στούμπωσε με το ρύζι και τις φρυγανιές! Οπότε μία φορά την ημέρα όταν δεν μπορούσε της έδινα γάλα και μόλις ξαλάφρωνε πάλι το γυρνούσαμε στο ρύζι και τις φρυγανιές Γαστρεντερίτιδα Icon_lol Ήταν πάντως πολύ πεσμένος ο οργανισμός της, ήταν σαν ζαβλακωμένη, ήθελε συνέχεια αγκαλίτσα και να κοιμάται πάνω μου όπως όταν ήταν μώρό!

5Γαστρεντερίτιδα Empty Απ: Γαστρεντερίτιδα Κυρ Νοε 08, 2009 11:08 pm

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Και εμείς Μαράκι μου μια από τα ίδια. Βέβαια της Νεφέλης κράτησε μόνο μια μέρα με τους εμετούς, μετά είχαμε διάρροια αλλά την πρώτη μέρα και εκείνη ήταν πολύ εξαντλημένη και ξαβλακωμένη. Ευτυχώς που το μεσημέρι κοιμήθηκε αρκετές ώρες αλλιώς αν συνέχιζε θα είχα φύγει από το γραφείο ήθελε δεν ήθελε ο άντρας μου.

Τελικά αφού ήπιε μερικές κουταλίτσες coca-cola με νερό ηρέμησε και κατάφερε να φάει μερικές φρυγανιές. Τη δεύτερη μέρα την έβγαλε με ρυζάκι και την τρίτη μέρα με κοτόσουπα. Ήμουν και εγώ λίγο κρυωμένη μια χαρά ήταν. Βέβαια εγώ ακόμα χάλια είμαι, με συνάχι και βήχα. Πήγα στο γιατρό αλλά δεν μου βρήκε κάτι. Θα περάσει μόνο του μου είπε, μου έγραψε και κάτι εξετάσεις αίματος που θέλω να κάνω και έφυγα. Αλλά εγώ παίρνω κάτι παστίλιες για το λαιμό γιατί δεν μπορώ να βήχω συνέχεια.

Περαστικά κι αγύριστα που λένε trilly trilly trilly

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης