Asterakia
Για να μπορέσετε να διαβάσετε και να απαντήσετε στα θέματα του forum Αστεράκια θα πρέπει να συνδεθείτε.

Αν δεν διαθέτετε λογαριασμό σας παρακαλώ να πατήσετε στο κουμπί της εγγραφής.

Η εγγραφή είναι δωρεάν και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα θα είστε μέλος στην πιο τρελή παρέα μαμάδων.

Σας περιμένουμε!

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Asterakia
Για να μπορέσετε να διαβάσετε και να απαντήσετε στα θέματα του forum Αστεράκια θα πρέπει να συνδεθείτε.

Αν δεν διαθέτετε λογαριασμό σας παρακαλώ να πατήσετε στο κουμπί της εγγραφής.

Η εγγραφή είναι δωρεάν και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα θα είστε μέλος στην πιο τρελή παρέα μαμάδων.

Σας περιμένουμε!
Asterakia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Για τους γονείς και τα Αστεράκια τους


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μιλάμε για τρελό έρωτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

+3
Kalli
bell
vasso24
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

vasso24

vasso24
Star Members
Star Members

Κοριτσάρες γέννησα!!!!!!!!!! το θέμα όμως είναι πως γέννησα...

Είχα προγραμματίσει καισαρική για 26/04...έλα όμως που ξημερώματα 22/04 (σιγά μην γένναγα εγώ-- εγγονή αντάρτη---παιδί στις 21/04!!!!!) στις 01:15 σπάσαν τα νερά....πάμε νοσοκομείο και ο γιατρός μου ο καινούριος απουσιάζει Αθήνα...Ψύχραιμα εγώ ρωτάω ποιός εφημερεύει και μαθαίνω ότι εφημερεύει ο δ'ντης της μαιευτικής και φίλος του πατέρα μου...

Τέλος πάντων για να μην καθυστερώ....Τα νέρα έσπασαν στις 01:15 οι πόνοι ξεκίνησαν σιγά σιγά στις 01:30 και αργά και σταθερά περιμέναμε τα πολυπόθητα 10 εκ....Ξέχασα να σημειώσω ότι ο γιατρός δεν συμφωνούσε με την καισαρική.."Πάμε και βλέπουμε" είπε....

Η ταλαιπωρία μου ήταν οι 3-4 ώρες που έκανα να πάω από τα 4 στα 5 εκ...εκεί τα είδα όλα!!!!!! Δεν θυμάμαι όλους τους πόνους, θυμάμαι μόνο 4-5 πολύ δυνατούς μετά από τους οποίους με έπιασαν ρίγη και ένιωθα να ξεπαγιάζω....Κάποια στιγμή μου λέει ο γιατρός ότι είμαι στα 6 εκ και σκέφτομαι "Αχ, Παναγία μου δως μου δύναμη να αντέξω άλλο τόσο!" και ξαφνικά τους βλέπω να μπαίνουν μέσα με τις πράσινες στολές, με καροτσάκια γεμάτα εργαλία 3 ειδικευόμενοι, 5 μαίες, ο γιατρός και η παιδίατρος....Πανικοβλήθηκα εγώ..."Τί έγινε λέω;" "Γεννάς" μου λέει ο γιατρός...
"Καλά τρελός είσαι; Στα 6 εκ είμαι πως θα γεννήσω;;;;" και τότε μου λέει "Δεν κατάλαβες αγάπη! Πήγες από τα 6 εκ στα 9 εκ σε 20λεπτά!!!!!"

3 δυνατές σπρωξιές αργότερα άκουσα το ουαουαουαουαουαουα!!!!!!!!!! και είδα ένα τεράστιο (έτσι μου φάνηκε) μωρό με αφράτο, κάτασπρο με κατάμαυρα μαλλιά..... 3.600γρ και 50 εκ....

Η αλήθεια είναι ότι θυμάμαι ότι πονούσα αλλά όχι πόσο ακριβώς, θυμάμαι αυτές τις 4-5 πολύ δυνατές συσπάσεις και ότι όταν ήρθε η ώρα να γεννήσω δεν πονούσα απλά ένιωθα πίεση στη λεκάνη και την ανάγκη να σπρώξω....Γέννησα χωρίς παυσίπονα, χωρίς φωνές και υστερίες...και η αλήθεια είναι ότι άξιζε πόνους 1000 φορές πιο δυνατούς από αυτούς που ένιωσα!

Είμαστε μια χαρα...ένα μικρός ίκτερος μας ταλαιπωρεί και κάτι ψιλο κολικοί αλλά όλα περνάνε!

Σας ευχαριστώ που με σκεφτόσασταν και ευχαριστώ για τις ευχές σας εκ των προτέρων...

Σας αφήνω γιατί όπου να ναι θα ξυπνήσει και όταν πεινάμε δεν κρατιόμαστε!!!!

bell

bell
Star Members
Star Members

Να σου ζήσει κοπέλα μου! Να είναι γερός και ευτυχισμένος ο μπεμπάκος σου!

Kalli

Kalli
Admin
Admin

Βασούλα τί όμορφα νέα είναι αυτά!! Μιλάμε για τρελό έρωτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 335948 Μπράβο σου!! Να τον χαίρεσαι τον μικρούλι!! πάντα γερό και δυνατό να είναι!! Τροφαντούλης τροφαντούλης βγήκε Μιλάμε για τρελό έρωτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 2839 Θηλάζεις; Όλα καλά με το μαμ; Φιλάκια!

http://myownkallisblog.blogspot.com

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

youhoo youhoo youhoo youhoo

Τα πιο ευχάριστα νέα της ημέρας!!!! Να σου ζήσει Βασούλα ο παίδαρος!!!!
kisses kisses kisses kisses

Θα είμαστε εδώ για οτιδήποτε χρειαστείς και το ξέρεις αυτό!!! little hug

Μιλάμε για τρελό έρωτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! B0604

Μιλάμε για τρελό έρωτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! B0606

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

eugenia

eugenia
Star Members
Star Members

Μιλάμε για τρελό έρωτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 909008zjlg6nboev

Βασουλα !!! Να χαιρεστε τον μικρο σας λεβεντη !!!

giotanik33

giotanik33
Star Members
Star Members

Βασούλα να σου ζήσει ο παίδαρος... Μιλάμε για τρελό έρωτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 671972 Μιλάμε για τρελό έρωτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 671972 Μιλάμε για τρελό έρωτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 671972 Μιλάμε για τρελό έρωτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 671972 Μιλάμε για τρελό έρωτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 510185 Μιλάμε για τρελό έρωτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 510185 Μιλάμε για τρελό έρωτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 510185

μαρια

μαρια
Star Members
Star Members

Μιλάμε για τρελό έρωτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 192330w69jt3a3vk Μιλάμε για τρελό έρωτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 1832577gcltq2pl11

Να σου ζήσει!!! Μιλάμε για τρελό έρωτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 826255 Συγχαρητήρια! Μιλάμε για τρελό έρωτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 314842 Νομίζω ότι τελικά όλα ήρθαν καλύτερα απ' ότι περίμενες Μιλάμε για τρελό έρωτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Icon_wink γέννησες φυσιολογικά και αρκετά εύκολα για πρώτη γέννα θα έλεγα έναν κούκλο που κρατάς αγκαλιά τώρα! Να του δώσεις πολλά φιλάκια Μιλάμε για τρελό έρωτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 14333 Μιλάμε για τρελό έρωτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 14333 Μιλάμε για τρελό έρωτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 14333 Μιλάμε για τρελό έρωτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 14333 και αγκαλίτσες Μιλάμε για τρελό έρωτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 62140 Μιλάμε για τρελό έρωτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 62140 Μιλάμε για τρελό έρωτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 62140 Ο μπαμπάς σας σε τι κατάσταση ήταν? 'Αντεξε Μιλάμε για τρελό έρωτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 465992

vasso24

vasso24
Star Members
Star Members

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας!!!!! Η αλήθεια είναι οτι και εγώ θεωρώ ότι δεν είχα δύσκολη γέννα...Θηλάζω και δίνω συμπλήρωμα με μπουκάλι γιατί τις τελευταίες ημέρες δεν έχω πολύ γάλα...έχει αρχίσει και με στενοχωρεί το γεγονός....Μπορεί και να φταίει που δεν τρώω καλά..Δεν προλαβαίνω πρώτον και δεν έχω όρεξη δεύτερον...Καμμιά συμβουλή πάνω στο θέμα;;;;

Ο μπαμπας μας τα είχε παίξει η αλήθεια είναι με το που του είπα ότι σπασαν τα νερα....Εγώ μπήκα για ντους, ξυρίστικα, τακτοποιήθηκα γενικότερα και οι δουλειές οι δικές του ήταν να ενημερώσει τους γονείς και να ντυθεί....όταν βγήκα από το ντους δεν είχε κάνει τίποτα!!!!!! Έψαχνε το παντελόνι του,πού λέτε;;; στην κουζίνα.... το τηλέφωνο το έψαχνε στην κλειδοθήκη και γενικώς έκανε σαν μουρλός....Δεν κρατήθηκα να μην γελάσω!

Στη διάρκεια της γέννας, από ότι μου είπε μετά, έλιωσε τις σόλες από τα παπούτσια (το διαπίστωσα και η ίδια) και κυνήγαγε το γιατρό από πίσω κάθε φορά που έβγαινε ο χριστιανός να τους ενημερώσει και του έλεγε να μου κάνει καισαρική για να μην ταλαιπωρούμαι....

Με το που με έντυσαν στο μαιευτήριο, πριν με πάνε στο δωμάτιο, μπούκαρε μέσα, με πήρε αγκαλιά και έκλαιγε σαν μικρό παιδί....Τότε ξέσπασα και εγώ και έγινε...των δακρύων!

αχ αχ αχ ωραίες στιγμές!

Kalli

Kalli
Admin
Admin

Συγκινητικές στιγμές με τον μπαμπά σας!! Μιλάμε για τρελό έρωτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Herz

Σχετικά με το φαγητό, όταν θήλαζα είχα ρημάξει τις σούπες, τους φυσικούς χυμούς ειδικά με πορτοκάλια, το μοσχάρι και μπόλικο νερό. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα και εγώ ιδιαίτερα όρεξη, λόγω κούρασης, ε μέχρι να μπεις και σε ένα πρόγραμμα να συνηθίσεις. Αλλά μόλις με περιποιόταν η μανούλα μου και μου έστρωνε το τραπέζι να δεις πώς άδειαζα το πιάτο!! Είναι σημαντικό στην αρχή να έχεις και κάποιον άλλον μέσα στο σπίτι για να μην έχεις το άγχος του σπιτιού, του φαγητού. Έτσι προσηλώνεσαι περισσότερο στο μωρό και στην απόλυτη ανάρρωσή σου! Όπως και να έχει μέχρι να επανέλθει ο οργανισμός πέρνει λίγο χρόνο.
Μην ξεχνάς και τις ορμόνες που αλλάζουν τώρα ε;; Πολύ σημαντικό κομμάτι! Κοίτα να αποφεύγεις οποιαδήποτε σοκολάτα, εάν έχεις όρεξη για γλυκό, και να τρως λίγη ποσότητα από μαύρη σοκολάτα. Είναι πικρή, δεν ξέρω εάν σου αρέσει, αλλά φέρνει αποτελέσματα.
Ρώτησε όμως και τον γιατρό σου. Σίγουρα μπορεί να σου δώσει κάποιες κατευθύνσεις. Και πάνω από όλα μην αγχώνεσαι!! Η ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο και σε αυτό!!
Ουφ τελικά είναι πολλά αυτά που πρέπει να προσέχουμε!!! Μιλάμε για τρελό έρωτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 957451
Αλλά αξίζει για το μωράκι μας Μιλάμε για τρελό έρωτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Icon_lol

http://myownkallisblog.blogspot.com

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Αν θέλεις να θηλάσεις αποκλειστικά και να κόψεις το μπουκάλι να το κάνεις αλλά να ξέρεις ότι τότε μπορεί να είσαι συνεχώς με ένα στήθος έξω!! Γιατί το μητρικό γάλα είναι ιδιαίτερα εύπεπτο και τα μωράκια το χωνεύουν εύκολα. Μπορεί όμως απλά να θέλει να πιπιλήσει απλώς. Θα είναι ξεχωριστό το δέσιμο που θα έχετε. Εγώ όταν γέννησα δεν ήξερα και πολλά για το θηλασμό, παρόλο που είμαι βρεφοκόμος, και δεν είχα και σωστή ενημέρωση από το νοσοκομείο.
Όταν βρήκα τα φορουμ πλέον είχα σταματήσει να θηλάζω αλλά έμαθα πολλά από άλλες μαμάδες που θήλασαν ή θηλάζουν αποκλειστικά. Να ξέρεις ότι μετά τις 40 μέρες κατεβαίνει το παχύ γάλα που λένε και επίσης ότι όσο περισσότερο γάλα τραβάει το μωρό τόσο περισσότερο θα παράγεις εσύ.
Ο όρος "δεν έχω γάλα" τελικά μετά από όλα αυτά που έχω διαβάσει έχω καταλήξει ότι δεν υπάρχει!!!

Αν χρειαστείς και επιπλέον βοήθεια, εκτός από τα άρθρα που έχουμε ήδη δημοσιευμένα στο φορουμ, μπορείς να απευθυνθείς σε Σύμβουλο θηλασμού. Νομίζω ότι κάποια θα υπάρχει και στην Πάτρα.

Μπορείς να ρωτήσεις εδώ μήπως γνωρίζουν οι κοπέλες κάποια στην Πάτρα να σε επισκεφτεί και να σου δώσει συμβουλές!!

http://www.thilasmos.net/brc.html

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

vasso24

vasso24
Star Members
Star Members

θα το κοιταξω..... σε ευχαριστω...αν και μενω Πυργο οποτε ισως πεταχτω εγω Πατρα για τη συναντηση...

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης