Asterakia
Για να μπορέσετε να διαβάσετε και να απαντήσετε στα θέματα του forum Αστεράκια θα πρέπει να συνδεθείτε.

Αν δεν διαθέτετε λογαριασμό σας παρακαλώ να πατήσετε στο κουμπί της εγγραφής.

Η εγγραφή είναι δωρεάν και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα θα είστε μέλος στην πιο τρελή παρέα μαμάδων.

Σας περιμένουμε!

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Asterakia
Για να μπορέσετε να διαβάσετε και να απαντήσετε στα θέματα του forum Αστεράκια θα πρέπει να συνδεθείτε.

Αν δεν διαθέτετε λογαριασμό σας παρακαλώ να πατήσετε στο κουμπί της εγγραφής.

Η εγγραφή είναι δωρεάν και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα θα είστε μέλος στην πιο τρελή παρέα μαμάδων.

Σας περιμένουμε!
Asterakia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Για τους γονείς και τα Αστεράκια τους


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Test: Ξέρετε να κάνετε οικονομία στο ρεύμα;

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Test: Ξέρετε να κάνετε οικονομία στο ρεύμα; Visual_0d4ee451-cd0a-41f6-962b-a57bf97aba13

Έχετε ακούσει για τις μοντέρνες κατασκευές σπιτιών, που ενσωματώνουν όλες τις νέες τεχνολογίες εξοικονόμησης ενέργειας. Τι γίνεται όμως στα υπάρχοντα σπίτια; Εκεί, η οικονομία ρεύματος (που ακριβαίνει συνεχώς) είναι αποκλειστικά δίκη μας ευθύνη και έχει άμεση σχέση με τη καθημερινή συμπεριφορά μας. Κάντε ένα απλό τεστ και πάρτε ιδέες για το πώς μπορείτε πραγματικά να μειώσετε τον λογαριασμό του ηλεκτρικού σας, εξοικονομώντας και πολύτιμη ενέργεια.

1. Πόσες λάμπες χαμηλής κατανάλωσης χρησιμοποιείτε;
Α. Καμία, προτιμώ το φως των συμβατικών.
Β. Μερικές στα μεγάλα δωμάτια, δεν νομίζω ότι κυκλοφορούν σε ποικιλία που να καλύπτει όλες τις ανάγκες μου.
Γ. Έχω βάλει παντού οικονομικές και έχω σημαντική οικονομία ρεύματος και χρήματος.

2. Σε τι θερμοκρασία έχετε τους θερμοστάτες του θερμοσίφωνα και του κλιματιστικού;
Α. Για τον θερμοσίφωνα δεν γνωρίζω, ότι ρύθμιση έκανε ο υδραυλικός κατά την εγκατάσταση. Για το κλιματιστικό, το βάζω στους 21oC για να κατέβει γρήγορα η θερμοκρασία.
Β. Ο θερμοσίφωνας είναι στους 55oC, το κλιματιστικό είναι στους 24oC.
Γ. Έχω βάλει ηλιακό θερμοσίφωνα με ρύθμιση στους 50oC. To κλιματιστικό δουλεύει μόνο στις μεγάλες ζέστες, ρυθμισμένο στους 26oC. Χρησιμοποιώ ανεμιστήρες οροφής, έχω τέντες και σκιερές κουρτίνες.

3. Πώς μαγειρεύετε στην κουζίνα σας;
Α. Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη τεχνική εξοικονόμησης ρεύματος. Κάθε φαγητό θέλει τον χρόνο του.
Β. Προσπαθώ να χρησιμοποιώ τον φούρνο μικροκυμάτων, που νομίζω ότι κάνει οικονομία.
Γ. Χρησιμοποιώ χύτρες ταχύτητας, φούρνο μικροκυμάτων και σβήνω τα μάτια της κουζίνας 10 λεπτά πριν να τελειώσει το φαγητό.

4. Πώς κλείνετε τις ηλεκτρονικές συσκευές; (τηλεόραση, υπολογιστή, βίντεο κλπ).
Α. Τα κλείνω από το τηλεκοντρόλ, ενώ τον υπολογιστή τον βάζω σε κατάσταση «sleep».
B. Έχω βάλει πολύμπριζα και όταν φεύγω διακοπές τα κλείνω όλα από εκεί.
Γ. Έχω βάλει 2 πολύμπριζα και τα κλείνω κάθε βράδυ. Επίσης, συσκευές που χρησιμοποιώ σπάνια, δεν είναι συνδεδεμένες στο ρεύμα.

5. Σε τι θερμοκρασία πλένετε τα ρούχα στο πλυντήριο;
Α. Στις κλασσικές: τα εσώρουχα στους 70-80oC, στους 60oC τα λευκά και στους 40oC τα χρωματιστά.
Β. Τα βάζω όλα στους 40-50oC, με τα μοντέρνα απορρυπαντικά δεν χρειάζεται παραπάνω.
Γ. Πλένω στους 30oC με Ariel και έχω άριστη καθαριότητα σε όλα τα ρούχα. Και σίγουρα ξοδεύω λιγότερο ρεύμα καθώς η κατανάλωση ρεύματος του πλυντηρίου έχει μειωθεί κατά 40%.

Απαντήσεις

Επιλέξατε περισσότερα Α: Πιστεύετε ότι η οικονομία ρεύματος είναι κάτι μαγικό και θα «συμβεί» μόνη της. Δεν είναι έτσι, ξοδεύετε πάρα πολύ και χωρίς κάποιο όφελος στην ποιότητα της ζωής σας. Και βέβαια ο λογαριασμός σας το δείχνει! Μπορείτε να βελτιωθείτε σημαντικά.
Επιλέξατε περισσότερα Β: Είστε στο σωστό δρόμο, αλλά μπορείτε και καλύτερα. Προσέξτε μην εφησυχάσετε, υιοθετώντας περιστασιακά πρακτικές εξοικονόμησης.
Επιλέξατε περισσότερα Γ: Σίγουρα έχετε τη μικρότερη κατανάλωση και την μεγαλύτερη οικονομία σε χρήμα, καθώς έχετε τον έλεγχο στο πόσο ρεύμα ξοδεύετε. Και αν όλοι έπρατταν σαν κι εσάς, θα είχαμε σημαντική μείωση στις ενεργειακές μας ανάγκες. Σκεφθείτε ότι μόνο η επιλογή σας για πλύσιμο με Ariel και στους 30oC, αν ήταν επιλογή όλων μας, θα εξοικονομούσαμε ρεύμα να φωτίσουμε 300.000 νοικοκυριά για ένα χρόνο! Και χωρίς συμβιβασμούς στη καθαριότητα των ρούχων μας!


www.epithimies.gr

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης