Asterakia
Για να μπορέσετε να διαβάσετε και να απαντήσετε στα θέματα του forum Αστεράκια θα πρέπει να συνδεθείτε.

Αν δεν διαθέτετε λογαριασμό σας παρακαλώ να πατήσετε στο κουμπί της εγγραφής.

Η εγγραφή είναι δωρεάν και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα θα είστε μέλος στην πιο τρελή παρέα μαμάδων.

Σας περιμένουμε!

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Asterakia
Για να μπορέσετε να διαβάσετε και να απαντήσετε στα θέματα του forum Αστεράκια θα πρέπει να συνδεθείτε.

Αν δεν διαθέτετε λογαριασμό σας παρακαλώ να πατήσετε στο κουμπί της εγγραφής.

Η εγγραφή είναι δωρεάν και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα θα είστε μέλος στην πιο τρελή παρέα μαμάδων.

Σας περιμένουμε!
Asterakia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Για τους γονείς και τα Αστεράκια τους


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Δουλειά για Μένα Σημαίνει..

3 απαντήσεις

Δουλειά για Μένα Σημαίνει..

Δουλειά για Μένα Σημαίνει.. I_vote_lcap33%Δουλειά για Μένα Σημαίνει.. I_vote_rcap 33% [ 1 ]
Δουλειά για Μένα Σημαίνει.. I_vote_lcap67%Δουλειά για Μένα Σημαίνει.. I_vote_rcap 67% [ 2 ]
Δουλειά για Μένα Σημαίνει.. I_vote_lcap0%Δουλειά για Μένα Σημαίνει.. I_vote_rcap 0% [ 0 ]
Δουλειά για Μένα Σημαίνει.. I_vote_lcap0%Δουλειά για Μένα Σημαίνει.. I_vote_rcap 0% [ 0 ]
Δουλειά για Μένα Σημαίνει.. I_vote_lcap0%Δουλειά για Μένα Σημαίνει.. I_vote_rcap 0% [ 0 ]
Σύνολο Ψήφων : 3


Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Δουλειά για Μένα Σημαίνει.. Empty Δουλειά για Μένα Σημαίνει.. Δευ Ιουλ 13, 2009 11:20 pm

agkyrovoli

agkyrovoli
Star Members
Star Members

Δουλειά για Μένα Σημαίνει..


για πείτε... stars

http://agkyrovoli.forumotions.net

agkyrovoli

agkyrovoli
Star Members
Star Members

Τρόπος Ζωής (και τον απολαμβάνω).




stars stars stars

http://agkyrovoli.forumotions.net

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Δυστυχώς αναγκαίο κακό. Θα ήθελα πάρα πολύ να
κάτσω σπιτάκι μου με τα παιδάκια μου αλλά μας χρειάζεται ο δεύτερος
μισθός. Ποιος ζει τη σήμερον ημέρα με ένα μισθό μονο όταν έχεις να
πληρώσεις έξοδα παιδιών, σπιτιού και νοίκι; Και τα προσωπικά μας έξοδα;
Όσο και αν τα έχουμε περιορίσει υπάρχουν. Και εμείς άνθρωποι είμαστε
και θέλουμε να ξοδέψουμε κάτι και για εμάς. Άλλωστε για αυτό δεν
σκοτωνόμαστε στη δουλειά; Για να προσφέρουμε ναι μεν στην οικογένεια
μας το καλύτερο αλλά και στους εαυτούς μας.

Από την άλλη ποτέ
δεν ήμουν ζήτουλας. Και στην εφηβεία όταν ήθελα να πάω κάπου με βαριά
καρδιά ζητούσα λεφτά από τον πατέρα μου. Μόλις ξεκίνησα τη σχολή βρήκα
και δουλειά για να βγάζω το χαρτζηλίκι μου.

Η δουλειά μου
επίσης είναι αναγκαίο κακό γιατί δεν κάνω αυτό που σπούδασα. Έμαθα να
δουλεύω με παιδιά, το έκανα για κάποια χρόνια (καλοκαίρια ουσιαστικά)
αλλά τώρα δεν βρίσκω δουλειά. Ποιος θα πάρει μια κοπέλα που τέλειωσε
ιδιωτική σχολή και δεν έχει ούτε καν πιστοποίηση από το Υπουργείο όταν
κυκλοφορούν ουκ ολίγες απόφοιτοι Πανεπιστημίου. Κανένας. Και μάλιστα με
δύο παιδιά!! Είναι ένα παράπονο που θα μου μείνει. :sad:

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

Xara

Xara
Star Members
Star Members

Ελίζα μου, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!
Νιώθω και εγώ το ίδιο πικραμένη, γιατί δεν μπορώ να εργαστώ πάνω σ΄αυτό που μ΄αρέσει και εχω σπουδάσει. Θα ήθελα να συνεχίσω να εργάζομαι σε παιδικό σταθμό αλλά υπάρχουν πολλές κοπέλες πάνω σ' αυτό το αντικείμενο. Από ιδιωτικές σχολές με πιστοποίηση, από πανεπιστήμιο και από εργαστήρια ελευθέρων σπουδών σαν την δικιά μας σχολή που δεν έχεις στον ήλιο μοίρα.

Το τραγικό είναι ότι και με μια άλλη κοπέλα που μιλάμε στο ίντερνετ που ήταν στην σχολή μας αλλά εγκατέλειψε στον δεύτερο έτος για να πάει σε δημόσιο ΙΕΚ τώρα βγάζει φωτοτυπίες σε ένα κατάστημα. Παντρεμένη με παιδί. Θα ηθελα να ξέρω πόσα κοριτσια που τελειώσαμε την σχολή πόσες τελικά καταφέρανε να ασχοληθούν με το αντικείμενο. Από τι βλέπω πάντως όλες κάνουμε άσχετα πράγματα. Γιατί και η συγκεκριμένη κοπέλα που τελείωσε το δημόσιο ΙΕΚ δεν κατάφερε να βρεί τίποτα εκτός από τα πρώτα χρόνια που κρατούσε παιδάκια.

Για μένα δουλειά σημαίνει αναγκαίο κακό γιατί ένας δεύτερος μισθός χρειάζεται όταν έχεις οικογένεια με παιδί- παιδιά γιατί τα έξοδα πολλά , όταν έχεις δάνειο λογαριασμούς και αργότερα που το παιδί θα έχει περισσότερα έξοδα με σχολεία δραστηριότητες. Τα πρωσοπικά έξοδα ναι μεν περιορίζονται αλλά απο την άλλη η ζωή θέλει καλοπέρασει δεν μπορείς συνέχεια να καταπιέζεσαι και να μην έχεις λίγη ευχαρίστηση ένα καφέ που λέει ο λόγος .

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης